Mobil Uygulama Nedir? Ne işe Yarar? Neden Önemlidir?

Mobil Uygulama Nedir?

Mobil uygulama nedir, ne işe yarar ve neden önemlidir anlamak için yazımızın içeriğine biraz göz gezdirebilirsiniz. Artık neredeyse herkesin akıllı telefonu olduğunu hepimiz biliyoruz. Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri de fatura ödemekten tutun, mutfak alışverişine, daha önceleri yalnızca bilgisayarlar üzerinden yapılabilen birçok işleme artık yolda yürürken bile ulaşmak mümkün. Biz tabi yolda yürürken telefonunuzdan çok bir kazaya sebebiyet vermemesi için sağınıza, solunuza bakmanızı tavsiye ederiz. Ancak akıllı telefonların elimizden her nerede olursak olalım düşmediğini de kabul etmek gerekiyor. Hal böyle olunca dijital dünyada iş yapan birçok mecra, web sitesi ve benzeri platform sahipleri insanların internete girip web sitesini ziyaret ederek işlemlerini yapması yerine kendilerine ait, indirilebilir uygulamalar oluşturarak kullanım kolaylığı sağlamaya başladılar. Bu uygulamaları indirenler indirdikleri uygulamaları genellikle sıklıkla kullandıkları alanlar üzerinden tercih etmektedirler. Pazaryerlerinden düzenli olarak alışveriş yapan birisi hem kullanım kolaylığından hem de çeşitli promosyonlarla desteklenebilir olması gibi sebeplerden kaynaklı uygulamayı indirip kullanmayı daha cazip bulmaktadırlar.

 Mobil uygulamalar, internette bulunmasa ya da kullanılmasına gerek olmasa bile telefonlarda olması avantajlı olan işlemlerle ilgili, kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlayan indirilebilir uygulamalardır. İnternette bulunmaması ya da kullanılmamasından kasıt şudur: Örneğin bilgisayarınızda bir metni indirip okumak için gerekli donanım mevcut olabilir ancak bir metni okumanız ya da indirilebilir bir dosyayı açmanız için telefonunuza gerekli uygulamayı yüklemeniz gerekebilir. Telefonda oyun oynamayı seven birisinizdir, o halde oyunu telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. Spor salonuna para vermek istemiyorsunuz ancak evde de çeşitli hareketleri öğrenerek spor yapmak istiyorsunuzdur, telefonunuzun desteklediği alışveriş mağazasından beğendiğiniz uygulamayı indirerek evde spor yapmaya başlayabilirsiniz. Öyle ki uygulamanız size vücut kitle indeksinizi hesaplama, sağlıklı beslenme tarifleri ve başlangıç seviyesinden ileri seviyeye olacak şekilde belirli aralıklı spor çalışmalarını da sunabilir. Uygulamalar işte bu kadar hayatı kolaylaştırıcı olabilmektedir.

Mobil Uygulama
Mobil Uygulama

Neden Önemlidir?

 Eğer siz de yukarıda bahsettiğimiz şekilde insanların ihtiyaç duyacağı bir işle meşgulseniz ve faydalı olacağını ve insanların telefonlarına bu uygulamayı indireceğine inanıyorsanız mutlaka bir uygulama geliştirmelisiniz. Bu, oyun severlere hitap eden bir oyun olabilir, insanların telefonlarında işlemlerini kolaylaştıracak eklenti özelliği taşıyan bir uygulama olabilir. Halihazırda internet üzerinden ciddi satış yaptığınız ve güvenilir, sadık bir kitleye sahip bir pazaryeri, e-ticaret sitesi olabilir. Bütün bunlar uygulama olarak platformlardan edinilebilir bir aplikasyon yaptırmanız için mantıklı birer gerekçedir.

 Siz de yukarıda bahsettiğimiz seçeneklere evet diyor veya “Şu da yapılabilir mi?” diye merak ediyorsanız bize ulaşın, birlikte kritik yapalım.