SEO (Search Engine Optimization)

Anahtar Kelime Araştırması Nedir, Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Araştırması Nedir, Nasıl Yapılır - SEO

 Bu yazımızda anahtar kelime araştırması hakkında bilgi vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Bir sitenin SERP (arama motoru sonuç sayfası) ‘te üst sıralarda yer alması istenilen doğru anahtar kelimeyi bulmak için yapılan çalışmalardır. Kelime araştırması SEO için mutlaka yapılması gereken bir maddedir. Anahtar kelime araştırması sadece SEO için değil, Google’da reklam vermek isteyen kişiler için de önemli bir etkendir. Özellikle Google Ads arama ağı reklamlarında belirlenen anahtar kelimelere reklam verildiği için Google Ads uzmanlarının da doğru anahtar kelimeyi seçmeleri önemlidir.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Kelime seçimi önem verilmesi gereken bir adımdır. Üretilen içerikler ne kadar kaliteli ve özgün de olsa, kelimenin yanlış seçilmesi bu etkiyi olumsuz yönde etkilemektedir.

1. Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemlidir?

Anahtar Kelime Araştırması Nedir, Nasıl Yapılır - SEO
Anahtar Kelime Araştırması

 Anahtar kelime araştırması tam olarak Google kullanıcıların yaptıkları aramalar hakkında önemli bilgiler verir. Elde edilen veriler ile birlikte pazarlama stratejilerinin temelini oluşturur. Yani kelime araştırması trafik çekmeye ve bu çekilen trafiğin dönüşüme uğramasını sağlar. Arama motorları için yapılan algoritma güncellemeleri ile anahtar kelimeler SEO için önemini kaybetmeye başlamıştır. Anahtar kelimeler SEO için her zaman değerli olacaktır. Fakat yeni güncellemelerle birlikte kelimeleriniz içerikleriniz ile uyumlu olmalıdır. Kalitesiz içeriklerde kullanılan kelimeler, arama motorlarında performans vermeyecektir.

2. Anahtar Kelime ve SEO İlişkisi Nedir?

 Anahtar kelime çevrimiçi ortamda üretilen içeriklerin ilişkilendirildiği bir veya daha fazla kelimenin birleşimi ile kullanılan terimlerdir. Kullanıcıların arama motorları üzerinde gerçekleştirdiği her arama terimi potansiyel bir kelime niteliğindedir. İçeriklerin doğru hedef kitleye ulaşması adına içeriklerde yer verilen anahtar kelimeler, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bilgiye erişmesi noktasında başarılı sonuçlara sebep olmaktadır. Bu nedenle kullanılan anahtar kelimelerin içerik ile ilişkili olmasına özen göstermek gerekmektedir.

3. Anahtar Kelime Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 Arama motoru sıralamasında üst sıralara yer alma olanağı sunar
• Siteye organik takipçi çekilebilir.
• Doğru hedef kitleye ulaşmayı kolaylaştırmaktadır.
• Site için oluşturulmuş SEO çalışmaları üzerinde olumlu etkilerde bulunmaktadır.
• Kısa sürede başarılı sonuçlar elde etme avantajı sunmaktadır.

Kelime seçimi önem verilmesi gereken bir adımdır. Üretilen içerikler ne kadar kaliteli ve özgün de olsa, anahtar kelimenin yanlış seçilmesi bu etkiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun en temel sebebi ise, kelime kullanıcıyı içeriğe çeken ana unsur olmasıdır. İçerikte istediği bilgiye ulaşamayan kullanıcıda olumsuz etkiler oluşabilir.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir