SEO (Search Engine Optimization)

Kırık Link Kontrolü

Kırık Link Kontrolü - SEO

 Bu yazımızda Kırık Link Nedir, Kırık Link Neden Oluşur? gibi soruların cevabını vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İngilizcede ‘broken link’ olarak geçen, bazı sayfaların açılmaması ya da hata vermesine (404 hatası) sebep olan web terimidir. Herhangi bir hata nedeniyle, ulaşılamayan, sayfa içerisinde açılmayan bu linkler bozuk link, kırık bağlantı ve dead link gibi isimlerle de anılır. Bu kırık linkler, web siteler açısından büyük bir öneme sahiptir. SEO çalışmaları kapsamında incelenmesi gerekli durumların başında gelmektedir. Bu sebeple kırık link kontrolü sürekli olarak yapılmalı, site içi linkler gözden geçirilmelidir.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Web sayfanıza ekleyeceğiniz küçük bir eklenti ile tespit etmiş olduğunuz bütün kırık linkleri kolay bir şekilde 301 yönlendirmeleriyle düzeltebilirsiniz.

1. Kırık Link Neden Oluşur?

Kırık Link Kontrolü - SEO
Kırık Link Kontrolü

 Kırık linkleri düzeltmek için ilk önce neyden kaynaklı çıktığını anlamak önemlidir. Kırık linklerin oluşması için birden fazla sebebe sahip olmaları mümkündür. Bu açıdan bu linklerin iyi tespit edilmesi gerekir. Kırık linkler aşağıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı oluşabilir;

  • Bağlantının kullanılmayan bir URL’ye verilmesi,
  • Dış linklerde, link çıkışı yapılan bağlantının kaldırılması,
  • İç linklerdeki sayfaların silinmiş olması,
  • Sitelerin kalıcı olarak silinmiş olmaları,
  • Link verilen sayfanın ulaşılamıyor olması.

 Gibi sebepler, kırık linkleri tespit etmek için dikkat edilmesi gereken bazı durumlardır. Her site için aynı açıdan benzer olmak zorun değildir, her sitenin kırık linkleri bulmak için uğraştığı bazı zorluklar vardır. Önemli olan bu linklerin oluşmasını engellemeye çalışmak, aylık veya yıllık olarak bu linklerin kontrolünü sağlamaktır.

2. Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

 Web sayfanıza ekleyeceğiniz küçük bir eklenti ile tespit etmiş olduğunuz bütün kırık linkleri kolay bir şekilde 301 yönlendirmeleriyle düzeltebilirsiniz. Bunun için Redirection isimli eklentiyi web sayfanıza kurun ve sonrasında eklenti ayarları bölümünden kırık linkleri yazarak, yönlendirmek istediğiniz yeni bağlantıları belirleyerek uygulayın. Yapacağınız işlem ile tespit etmiş olduğunuz bütün kırık linkleri kolay bir şekilde 301 yönlendirmesi ile düzeltebilirsiniz.

 Hazır bir eklenti yardımıyla basit bir şekilde sorunlarınızı çözebilirsiniz. Ancak sahip olduğunuz web sitesinin alt yapısı, eklentileri kurmak için uygun değilse Robots. txt ile de botlara sayfanızı yönlendirebilirsiniz. Bunun haricinde Google Console üzerinde de faydalanabilmeniz mümkündür.

3. Kırık Link SEO’ya Nasıl Bir Etkisi Vardır?

 SEO için en önemli başlıklar arasında yer alan şey kullanıcı deneyimidir. Eğer kullanıcı sayfanızda 404 hatası ile karşı karşıya kalırsa hiç zaman kaybetmeden sayfanızı terk eder.

 Böyle bir durum sayfanızın çıkma oranını yükselteceği gibi Google botlarının da sağlıklı bir şekilde indekslenmesine engel olur. Dolayısıyla sayfanızdaki kopuk linkler SEO puanınızı hızlı bir şekilde aşağı çeker.

 Eğer kaliteli bir SEO çalışması yürüterek sayfanızı optimize etmek için uğraş veriyorsanız kopuk linkler için ayrı bir sayfa açmanız gerekmektedir. SEO uyumlu olan sayfalar kullanıcı deneyimi ile ölçülendirilmektedir. Sayfalarımız kullanıcı deneyimleriyle değer ve kalite kazanır.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir