Genel

Anahtar Kelime Eşleme

Anahtar Kelime Eşleme - Dijital Pazarlama

 Anahtar Kelime Eşleme, anahtar kelimelerin reklamınız ya da web sitenizle uyumlu olmasını sağlamak, sandığınız kadar kolay olmayabilir. SEO çalışması başlı başına hem özgün metin yazımını, hem de bunu kullanıcıların sitenizi nasıl aratabileceklerini ön görerek yapılmalıdır. Bunun için de belirli bir uzmanlığa sahip olmanız beklenir. O halde bu alanda ya uzmanlaşmanız ya da uzmanından yardım almanız gerekmektedir.

İçindekiler ;

Dikkat !

Önemli not alanı

1. Anahtar Kelime Eşleme

Anahtar Kelime Eşleme - Dijital Pazarlama
Anahtar Kelime Eşleme

   Reklam verirken hedefinize göre belirleyeceğiniz anahtar kelime eşleme türleri vardır.

  • Geniş Eşleme: Anahtar kelimeniz ve onunla alakalı kelime öbekleriyle de reklamlarınızın tetiklenmesini sağlar. Gösterim sayınızı en fazla arttıracak eşleme türü budur. Ancak gösterim sayınız artarken reklam harcamanızın da artacağını unutmayın.
  • Sıralı Eşleme: Bu eşleme türünde anahtar kelimenizi “erkek gömlek” şeklinde iki tırnak arasında gösterirsiniz. Bu eşleme ile alakalı anahtar kelimeyi tam olarak yazanlara ya da başına ve sonuna ekleme yapanlara reklamlarınız görünecektir.
  • Tam eşleme: Bu eşleme türünde köşeli parantez kullanarak anahtar kelimelerinizi yazarsınız ve yalnızca anahtar kelimelerinizle tam eşleşen aramalarda reklamlarınız görünür. 
  • Geniş eşleme düzenleyici: Bu eşleme türü geniş eşlemeden daha spesifik, sıralaı eşlemeden de daha geniş bir gösterim almanızı sağlar. anahtar kelimelerinizden bazılarının başına + işareti koyarak o kelimelerin kesinlikle aramalarda olmasını ancak o kelime ile birlikte yazılan başka kelimelerin de önünü açılmasını sağlarsınız. Örneğin kırmızı rugan +ayakkabı +al şeklinde bir plan oluşturursanız ayakkabı ve al kelimelerini yazmaları karşılığında kırmızı ve rugan bölümlerini yazmaları beklenmeden seçenekleriniz kullanıcılara görünür.
  • Negatif eşleme: Kampanya ya da reklam grubu özelinde negatif eşleme yapabilirisiniz. Kampanya özelinde yaparsanız reklam gruplarının hepsini etkiler. Reklam grubu özelinde yaparsanız yalnızca o reklam grubunu etkiler. Negatif eşleme aramalarda hangi kelimeleri yazarlarsa reklamınızın gösterilmeyeceğini belirlemenize yardımcı olur.

2. Anahtar Kelime Çalışması Neden Önemlidir?

 Anahtar kelimelerin reklamınız ya da web sitenizle uyumlu olmasını sağlamak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Anahtar kelime çalışması yaparken dikkat etmeniz gereken bir çok detay vardır. Öncelikle iyi bir metin yazarıysanız işiniz oldukça kolaylaşacaktır. Bunun yanı sıra rakip analizleri yapabilmek ve farklı metinleri objektif bir gözle okuyarak tarzlarından öğrenebilmek gerekmektedir. Anahtar kelime çalışması yaparken daha çok, insanların istediklerini aratırken ne tarz cümleler seçebileceğine odaklanmalısınız.

 Fazla aratılmayan anahtar kelimeler girdiğinizde reklamlarınız yeterince trafik alamayacaktır. Ayrıca reklam için ayırdığınız bütçenizi de çöpe atmış olacaksınız. Bu ayrıntıları reklam vermek açısında ifade ettik. Ancak SEO çalışması da başlı başına hem özgün metin yazımını hem de bunu kullanıcıların sitenizi nasıl aratabileceklerini öngörerek yapılmalıdır. Bunun için de belirli bir uzmanlığa sahip olmanız beklenir. O halde bu alanda ya uzmanlaşmanız ya da uzmanından yardım almanız gerekmektedir.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir