SEM (Search Engine Marketing)

Dijital İçerik Türleri Nelerdir? Dijital İçerik Pazarlaması Nedir?

Dijital İçerik Türleri Nelerdir - SEO

 Dijital içerik kavramı ilk bakışta biraz karmaşık görünüyor olabilir. Bu terimin tam olarak ne ifade ettiğini anlamak için oluştuğu kelimelere bakmak aslında yeterli. İçerik; herhangi bir bütünü oluşturan düşünsel, yazınsal, görsel ve işitsel unsurların tamamı şekilde açıklanabilir. Bu tanımı internet üzerinden ulaştığımız mecralara taşıdığımızda karşımıza dijital içeriğin ifade ettikleri çıkar. İnternette gördüğümüz, karşımıza çıkan, hatta maruz kaldığımız tüm metinleri, görselleri, videoları ya da sesleri birer dijital olarak tanımlamak mümkün.

 Dijital dünyayı var eden ve internet kullanıcılarının karşısına çıkan her unsur, bu tür bir içeriktir. Biraz daha teknolojik bir açıklama yapacak olursak dijital veri formatındaki her içeriğin bu kapsama gireceğini rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Hal böyleyken günümüzde pek çok faaliyeti internet üzerinden gerçekleştirdiğimizi göz önünde bulundurup artık bir dijital dünyada yaşadığımızı rahatlıkla ifade edebiliriz. Dijital içerik hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim numaramızdan ulaşabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

  Dijital dünyayı var eden ve internet kullanıcılarının karşısına çıkan her unsur, bu tür bir içeriktir.

1. Dijital İçerik Pazarlaması Nedir?

Dijital İçerik Türleri Nelerdir - SEO
Dijital İçerik Türleri Nelerdir?

 İçerik üretimi ile içerik pazarlaması, sürekli dirsek temasında olan iki kavram olarak değerlendirilebilir. Dijital pazarlama çalışmaları, üretilmiş içerikleri birer tanıtım aracı olarak kullanma mantığına dayanır. Geçmişte kullanılan hemen hemen tüm pazarlama araçları, televizyondan reklam panolarına kadar, geleneksel kanallar için yaratılmıştı ve onların özelliklerini işlevselleştirilmesini amaç ediniyordu. Günümüzde ise medya kavramı tamamen dijital mecralara kayıyor ve bu da kaçınılmaz olarak yeni pazarlama biçimlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. İçerik pazarlaması da bu yeni düzende hedef kitlelerin içerikler üzerinden harekete geçirilmesini amaçlayan modern bir iletişim sistemi olarak tanımlanabilir.

 İçerik pazarlamasının hedefi doğrudan ürün satmak değildir. Bu açıdan klasik reklamlardan büyük ölçüde ayrışır. Bu yeni pazarlama sistemi, potansiyel müşterilerinin satın alma eylemlerini belirli hedefler doğrultusunda ve doğal bir şekilde yönlendirmeyi amaçlar. Bunu da sunduğu bilgiler ve paylaştığı verilerin yardımı ile gerçekleşir.

2. Dijital İçerik Türleri Nelerdir?

 Dijital içerik türleri farklı amaçlara hizmet eder. Kişilerin farklı ihtiyaçlarını gidermeyi hedefler. Dijital yayın ya da müzik platformu gibi genellikle üyelik sistemi üzerinden çalışan ücretli içerikler, eğlence ya da bilgi edinme gibi amaçlarla kullanılır. Bunların dışında tamamen ücretsiz, internet erişimi olan herkesin ulaşabileceği pek çok içerik vardır.

 Dijital dünyayı da genel itibarıyla bu içerikler oluşturur. Hatta ücretsiz içerikler de zaman zaman üyelik satmak için bu tür platformlar tarafından kullanılan bir araca dönüşebilir. Metinler, videolar, görseller, grafikler, haritalar, fotoğraflar, şarkılar, podcastler ve çok daha fazla içerik türü mevcuttur. Bu içeriklerin hemen hemen hepsi pazarlama çalışmalarının bir parçası olarak değerlendirilebilir.

3. Pazarlama İçerik Türleri

  • Reklam içerikleri
  • Sesli içerikler
  • Video içerikler
  • Web sitesi içerikleri
  • Blog içerikleri
Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir