Genel

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar Kelime Nedir - Dijital Pazarlama

 Anahtar Kelime belirlemek öncelikle önemlidir, önem arz etme sebebi ise SEO başlığı ve yazısı seçildiği zaman odak bir anahtar kelime seçilmesi gerekmektedir. Seçilen anahtar kelime ürün ve markanıza uyumlu şeklide seçilmelidir, zaten seçilen anahtar kelimeye göre arama motorlarında en üstlere çıkabilmeniz bunun anahtar kelimenin gücünden dolayıdır.

İçindekiler ;

Dikkat !

Önemli not alanı

1. Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar Kelime Nedir - Dijital Pazarlama
Anahtar Kelime Nedir?

 Anahtar kelime nedir? Anahtar kelime, dijital pazarlamaya girmek isteyenlerin kesinlikle bilmesi gereken bir kavramdır. Anahtar kelime, hizmetini sunduğunuz şeyle ilgili kullanıcıların sizi arama motorlarında aradıkları kelimelerdir. “Yeşil Gömlek” bir anahtar kelimedir. “Erkek yeşil gömlek” bir anahtar kelimedir. Bu anahtar kelimeler sayesinde sitenize hangi kelimeleri yazanların yönlendirileceğini belirleyebilirsiniz. 

2. Anahtar Kelimeler Nerelerde Kullanılır?

 Anahtar kelimeler dijital dünyanın anahtarıdır diyebiliriz. Anahtar kelimeleri metin olarak girdiğiniz her alanda kullanırsınız. Web sitenize blog yazmak istiyorsanız SEO çalışması yaparak ilgili anahtar kelimeleri yazanları sitenize çekebilirsiniz. 

 E-ticaret sitesinde ürününüze trafik çekmek istiyorsunuz o halde metin için anahtar kelime belirleyip istediğiniz şekilde aratanlara ürününüzü gösterebilirsiniz. 

 Google Ads’e reklam vermek istiyorsanız sizden, reklamınızın sitenizle uyumlu olduğunu anlamak ve doğru kişilere reklamınızı göstermek için anahtar kelime isteyecektir. 

3. Anahtar Kelime Türleri

 Anahtar kelimeler jenerik kelimeler de olabilir, amaca tam hizmet eden uzun kuyruklu kelimeler de olabilirler. “Kitap” jenerik bir kelime iken “Orhan Pamuk Kara Kitap” uzun kuyruklu anahtar kelimeye girer. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler işimizi kolaylaştırırlar. Çünkü ne istediğini daha kolay anlayabiliriz. “Kitap” kelimesini yazanlar kitap yazmakla, kitap ayracıyla, kitap okuma tabletleriyle, kitap fuarlarıyla, adı “Kitap” olan bir kafeyle ilgili bilgi almak istiyor olabilirler. Ancak uzun kuyruklu anahtar kelimelerle aramasını yapan kullanıcının ne istediği daha kolay anlaşılır ve daha doğru bir yönlendirme yapılabilir. Bu sayede reklamlarınıza gereksiz tıklamalar engellenmiş olur ve gerçekten hizmetinizle ilgilenen kişilere ulaşırsınız. Bu da hem reklam harcamanızı azaltmış hem de ilgili kişilere gösterildiği için satış yapma potansiyelinizi arttırmış olacaktır. 

 Anahtar kelimeler yalnızca SEO çalışması için giriliyor olsa bile sitenizde aranan kelimelerin karşılığının bulunması Google’ın sitenizle ilgili olumlu kanıya varmasına neden olur. Bu nedenle herhangi bir ücret vermeden yalnızca SEO çalışması yapıyor olsanız bile sitenizle alakasız anahtar kelimeler ve sürekli tekrar eden ancak amaca ulaştırmayan metinler yazmamalısınız. Bunu yaptığınız takdirde kısa zamanda yoğun trafik alsanız da hemen çıkma oranınız yüksek olacağı için sizi sıralamada geriye düşürür.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir