Grafik Tasarım

Grafik Tasarım Nedir? Grafik Tasarım İlkeleri Nelerdir?

Grafik Tasarım Nedir - Grafik Tasarım

 Grafik tasarım, bir nesnenin, bir planın ya da bir yapım süreci içindeki yapının meydana getirilme sürecidir. Tasarım, medyanın en büyük iletişim araçlarından biri haline gelmiştir. Çeşitli görseller, nesneler ve temalar oluşturmak amacıyla yaygın olarak kullanılır.

 Tasarım yeteneğin, hayal gücüyle birleşmesiyle oluşan fikir ve düşüncelerin veya iletilmesi istenen mesajların, teknolojinin yardımıyla iletilmesine verilen addır. Tasarım; denge, karşıtlık, hizalama, ölçekleme gibi kavramları kullanır.  Tasarım, fotoğrafların, renklerin ve harika bir kompozisyon oluşturan tüm unsurların oluşturulmasını veya kullanılmasını içerir. Tasarımın en popüler uygulamalarından bazıları şunlardır: web sitesi tasarımı, gazete ve dergi düzenleri, basılı reklamlar vb.

 Tasarım ürünlerinin profesyonel olması, bu çalışmadan elde etmek istediğiniz hedefe ulaşma ve sizi doğru bir şekilde yansıtma anlamında çok önemlidir. Günümüzde hemen her konuda tasarım yapılabilir. Ancak en popülerleri ve bilinenler ise grafik tasarımı içinde mimarlık, iç mimarlık, mühendislik, peyzaj tasarımı, endüstriyel tasarım ve moda tasarımı örnek olarak gösterilebilir. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim sayfamızdan ulaşabilir

İçindekiler ;

Dikkat !

  Tasarım yaptığımız nesnenin kullanım amacın göre renk seçimi yapılmalıdır. Rahatsızlık verici bir görünüm vermemek için bu uyumlara dikkat etmek önemlidir.

1. Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Grafik Tasarım Nedir - Grafik Tasarım
Grafik Tasarım Nedir? Grafik Tasarım İlkeleri Nelerdir?
  • Tasarımın nasıl yapılması gerektiği ne konuda ve ne için olduğuna göre değişiklik gösterir. Bu yüzden tasarım ne için yapılacaksa o konuda yeterli araştırma yapılıp bilgi toplanmalıdır. Sonrasında tasarımın anlamı ve yapımı öğrenilip tasarım yapılmalıdır.
  • Güncel konu ve şekiller kullanılmalıdır. Ayrıca moda olan renkler de kullanılırsa daha ilgi çekici olabilir.
  • Tasarımın şekil veya yazıları çok büyük veya çok küçük olmamalıdır. Şekil ve yazılar tasarıma uygun olmalıdır.
  • Renk uyumuna dikkat edilmeli, kullanılacak nesne ve şekiller ile renk uyumu önemlidir. renkler ve şekiller birbirine uymalıdır. 

2. Grafik Tasarım İlkeleri Nelerdir?

 Tasarım unsurları bir resim, çizim veya tasarımı oluşturan şeyler olarak düşünülebilir. Tasarım ilkeleri tasarım unsurları ile neler yapabileceğimiz olarak düşünülebilir. Tasarım ilkeleri ne kadar başarılı uygulanabilirse çizimlerin de o kadar başarılı olacaktır. Tasarım teorisine göre tasarımın unsurları şunlardan oluşur: çizgi, şekil, doku, değer/renk ve alan. Bu konuyu daha detaylı incelemek için grafik tasarım ilkeleri yazımızı okuaybilirsiniz.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir