Genel

Dijital Gerilla Pazarlama Nedir?

Dijital Gerilla Pazarlama

 Bu yazımızda Gerilla Pazarlama Nedir, Ne İşe Yarar? gibi soruların cevabını vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Gerilla pazarlama, beklenmeyen yerlerde beklenmeyen biçimlerde yapılan pazarlama biçimidir. Özellikle kısıtlı bütçeniz varsa dikkat çekici bir çalışma ile tüm gözleri markanıza çevirebilirsiniz. Güçlü bir firmayla rekabet etmek istiyorsanız bu taktiği kullanarak ön plana çıkabilirsiniz. Jay Conrad Levinson 1984 yılında yayınladığı pazarlama kitabına Gerilla Pazarlama adını vermiştir. Elinizde bulunan, yaygın olarak kullanılan bir ürünü bile sizden seçilmesini sağlamak için çarpıcı bir biçimde sunabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Bu pazarlama taktiğinin en önemli unsuru kalıpların dışına çıkmaktır.

1. Gerilla Pazarlama Sunumu Nasıl Yapılır?

 Bu taktiği kullanırken en çok ihtiyacınız olan şey çarpıcı ve etkileyici bir sunum bulabilmektir. Bu sayede sunumunuzu gören kişiyi etkilemekle kalmış olmaz aynı zamanda onun bunu sosyal medya mecralarında paylaşma ya da arkadaşlarına, çevresine anlatmasını tetiklemiş olursunuz. Eğer bir ürün ya da hizmeti gerilla pazarlama taktiğiyle yapıyorsanız, kullanıcıların ürün ya da hizmetinize ihtiyaç duyduklarında ilk akla gelen markanın sizin markanız olması kaçınılmazdır. Bu pazarlama taktiğini daha iyi anlamak için birkaç örneğe bakabiliriz. 

 Bir saat markasının yaptığı reklama bakın. Kolunuza nasıl yakıştığını görebilmeniz için mantıklı bir seçim olmamış mı?

 Mürekkep ile yaptığımız hatalı yazılımları düzeltmemize yardımcı olan kimyasal bir ürün olan daksil üreticisi bir firma, ürününün şişesini tam olarak caddenin beyaz çizgilerinin yanına bırakmış. Hem insanların hiç ummadığı yerde bu markayı görmesi hem de pazarlamanın yaratıcı olarak yapılmasının bu markaya çok şey katacağı kesin. Siz böyle bir pazarlamayı görseydiniz etkilenmez miydiniz?

 Bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında yapılan bu afişte, ihmal edilmiş çocukların görünmez hissettirildiğinden bahsediliyor.

 Bir diyetisyenin giriş ve çıkış kapısıyla anlatmak istedikleri oldukça açık görünüyor.

2. Dijital Gerilla Pazarlama İlkeleri Nelerdir?

Dijital Gerilla Pazarlama
Dijital Gerilla Pazarlama

 Dijital gerilla pazarlamada pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmek ve başarıyı sağlamak için bazı temel özelliklere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar;

  • Pazarlama planına sahip olmak,
  • Takip etmenin önemini anlamak,
  • Bir planı üstlenmenin sorumluluğunu bilmek,
  • Gerilla pazarlama takvimine göre hareket etmek,
  • Webinar, online seminer, online konferans, vb. etkinliklere katılarak firmayı tanıtabilmek. Hatta yüz yüze olanlarına da gitmek.
  • E-posta kartları göndermek,
  • Ücretsiz bilgi sağlamak için web sitesi hazırlamak ve forumlara üye olmak,
  • E-posta kampanyaları düzenlemek şeklinde sıralanabilir.

3. Dijital Gerilla Pazarlama ve Geleneksel Gerilla Pazarlama Arasındaki Farklar

 Geleneksel gerilla pazarlamanın ana teması düşük bütçe ile yaratıcı ve etkileyici bir reklam yapmaktır. Dijital gerilla pazarlamada ise reklamlarınız, artık tv izlemeyen ve sosyal medyada, internette fazlaca vakit geçiren hedef kitlenize etkileyici bir şekilde sunulur. Aslında dijital gerilla pazarlamanın en etkin olacağı alanların başında UI tasarımın geldiğini düşünmekteyiz. İhtiyacın belirlenmesi önemli bir nokta iken ihtiyacın daha etkileyici ve erişimi kolay bir şekilde yapılması da oldukça önemlidir. UI tasarım tam da bu işe yaradığı için aslında çarpıcı olarak yapılacak tasarımlarla istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz.

 Geleneksel gerilla pazarlamada örneğin bir yol üzerinde etkileyici bir reklam oluşturduğunuzda potansiyel müşterilerinizin oradan geçmesini ya da geçen birinin fotoğrafını çekmesini bekleyebilirsiniz. Etkileyicidir ancak hedef kitleye ulaşması için biraz zaman gerekir. Avantajlarından birisi geleneksel olanda hedef kitlenize uygun olarak bir çalışma hazırlasanız da şimdilik ihtiyacı olmayan müşterilerin de aklında kalması için bir çalışma yapmış olursunuz. Hatta bir ihtiyaç yaratmış bile olabilirsiniz. Geleneksel gerilla pazarlama bu kadar önemliyken dijital olanının ne kadar etkili olacağını söylemeden edemeyeceğiz. Dijitalde artık herkes iyi fotoğraflar, tasarımlar yapmaya çalışıyor. Çünkü daha ulaşılır ve daha kolay paylaşılır ve yayılır durumda. Hal böyle olunca yaratıcı fikirlere sahip bir çalışma ile hem rakiplerinize fark atabilir hem de markanızın az bütçe ile hızla büyümesine neden olursunuz. Bir panoya, bir malzemeye para harcamayacağınız için de geleneksel olandan daha da uygun olacaktır. Diğer avantajlarından birisi de dijitalde hedef kitlenizi direkt olarak hedefleyebiliyor olmanızdır. Bu sayede reklamınızdan daha fazla verim almanız, satış ve dönüşümlerinizi artırmanız kaçınılmazdır.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir