Genel

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir - Dijital Pazarlama

 Dijital Pazarlama Nedir? diye sorulduğunda, söz konusu pazarlama stratejisi olduğu zaman gerekli işlemlerle ilgili planlamaları, müşterileriniz belirler. Müşterileri ciddiye almak çok önemli. Pazarlama stratejinizi yüzeysel değil, potansiyel müşterilerinizin olduğu yöne çevirmelisiniz. Günümüzde pazarlama stratejileri anlamında hangi yöne bakacağınız konusunda seçimlerinize dikkat etmek zaman, zaman sizi stres içerisinde bırakacaktır zorlukların üstesinden gelmeli ve e-ticareti düzgün şekilde kullanmalısınız.

İçindekiler ;

Dikkat !

Önemli not alanı

1. Dijital Pazarlamanın Önemi

Dijital Pazarlama Nedir - Dijital Pazarlama
Dijital Pazarlama Nedir?

 Dijital pazarlamanın önemini anlamak için öncelikle “pazarlama” kavramının öneminin farkında olmak gerekmektedir. Tarih boyunca, insanlık çeşitli pazarlama biçimleri kullanmıştır. Pazarlama biçimlerinden kasıt, hayatta kalmak için odaklandığı her çeşit alışveriş işlemine verdiğimiz genel addır. Çünkü pazarlama biçimlerini kullanırken her zaman para karşılığı bir alışverişi tercih etmemiştir. Yetenekleri kapsamında elinde bulundurduğu malzemeyi, elinde olmayanla takas ederek bir pazarlama biçimi ve alışveriş yöntemi geliştirmiştir. Bu durum sonrasında ihtiyaçları gidermek için tek bir ödeme yöntemine dönüşmüş ve “para” kavramı ortaya çıkmıştır. İnsanlığın hayatta kalmaya başladığı zamandan günümüze kadar pazarlamayı bir şekilde hayatında bulundurduğunu görebiliyoruz. Pazarlama biçimleri her zaman kendi çağına uygun şekiller alsa da devamlılığı kesintisiz bir biçimde sürmektedir. Günümüzde modern pazarlama biçimlerinden sayılan geleneksel pazarlama yöntemleri, teknolojinin gelişmesiyle birlikte başka bir boyut almıştır. Geleneksel pazarlama yerini artık dijital pazarlamaya bırakmaya başlamıştır. Pazarlama dünyasında “dükkan kapatmak istemeyen” herkes dijital pazarlamaya adım atmaktadır. 

2. Dijital Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamadan Farkı

 Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlama yöntemlerinden farkı, pazara girişte çeşitli kolaylıklar sağlamasıdır. Dijital pazarlama sayesinde hem zamandan hem paradan tasarruf edebilirsiniz. Google’ın işletmeler için oluşturmuş olduğu Google Ads paneli üzerinden gerçek mekanda ulaştığınız kişiden daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Bunu yaparken de çok zaman kaybetmenize, birden fazla kişiyle ilgilenmenize gerek kalmaz. Pazarlamasını yaptığınız her ne ise onunla ilgili ayrıntılı bilgiyi, görüntü, fiyat, randevu seçeneklerini veya gerçek mekanda elinizde bulunan malzemenin neler olduğunu duyurabilir, insanlara oturdukları yerde ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlama sayesinde mağazanızı insanların evlerine, iş yerlerine kısacası yaşam alanlarına taşırsınız. Dijital pazarlama sayesinde binlerce mağazanın masaüstünden, mobilden veya tabletten insanların evlerine girdiğini düşünün. Bu işletmelerden biri de neden siz olmayasınız?

3. Neden Dijital Pazarlamaya Girmeliyim?

 Dijital pazarlama sayesinde “hızla ulaşabileceğiniz kitle” zaten yeterince ikna edici bir gerekçe sayılmalı diye düşünmekteyim. Bunun  yanı sıra özellikle Google Ads’in sağladığı bir çok avantaj ile rakiplerinize fark atmanız da mümkündür. Ads, reklam verirken ne kadar bütçeye sahipseniz ona uygun reklam verebilmenizi sağlar. İster tekliflerinizi otomatikleştirerek zamandan kazanırsınız isterseniz de bütçeniz üzerinde tam kontrol sağlayarak reklamlarınıza istediğiniz kadar harcama yaparsınız. Reklamlarınız hedef kitlenize alaka düzeyine göre gösterilerek dönüşümlerinizi artırabilirsiniz. Yani Ads, reklamlarınızı gerekli kişilere göstererek reklam harcamanızı azaltmanıza yardımcı olur. Kira vererek tuttuğunuz gerçek mağazanızdan daha ucuza ve daha konforlu bir dijital mağaza oluşturabilirsiniz. Bu gerçek mekandaki mağazanızı kapatmanız anlamına gelmez. Bu reklamlar sayesinde haritanızı, telefon numaranızı ve stoktaki ürünlerinizi belirterek gerçek mekana müşteri çekebilirsiniz. Dijital pazarlamaya giren bir çok işletme sadece işlerini dijitale taşımak için değil aynı zamanda ve genellikle daha çok bu sebeple kişileri gerçek mekana çekebilmek için kullanmaktadır. Dijital pazarlama sizin işinizi insanların kulağına fısıldayan, onlara sizi öneren kişidir. Bu kişiyle dost olursanız da kazanan siz olursunuz. 

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir