Grafik Tasarım

Grafik Tasarım Programları Hangileridir? Adobe Photoshop Programı

Grafik Tasarım Programları Hangileridir - Grafik Tasarım

 Günümüzde artık teknoloji ile gelişen bilgisayar ve bilgisayar yazılım programları, kullanıcılar için birçok alternatif sunmaktadır. Bu alternatifler grubuna dahil olan grafik tasarım programları da kullanıcının özgür ve sınırı olmayan birçok tasarımı, geliştirilebilir resimleri, tasarım animasyonu, çizim ve oluşturulmak istenen bir ürünün taslağı ve üç boyutlu görüntüleri gibi birçok çalışmanın profesyonel ellerle biçimlendirilerek hayat bulması olarak düşünülebilir.

 Tasarımlar için önemli olan husus ise nerede ve ne amaçla kullanacağınız olmalıdır. Web formatında kullanılacaksa eğer RGB (Red, Gray, Black – Kırmızı, Gri, Siyah) ile oluşturulabilir.  Daha farklı olarak bir basılı materyalde olacak ise (büyük ölçülü pankart, reklam panoları vs.) CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Key – Camgöbeği, Eflatun, Sarı, Siyah) formatında hazırlanmalıdır. CMYK, matbaacılıkta kullanılan bir çıkarmalı renk modelidir. Bu nedenle bazı programlarda RGB ile bazı programlarda CMYK ile kaliteli sonuç alınabilmektedir. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz

İçindekiler ;

Dikkat !

 Tasarımlar için önemli olan husus ise nerede ve ne amaçla kullanacağınız olmalıdır. Web formatında kullanılacaksa eğer RGB (Red, Gray, Black – Kırmızı, Gri, Siyah) ile oluşturulabilir.

1. Adobe Photoshop Grafik Tasarım Programları

Grafik Tasarım Programları Hangileridir - Grafik Tasarım
Grafik Tasarım Programları Hangileridir?

   Adobe Photoshop, , Adobe yazılım firmasının ürettiği ve geliştirdiği, çok gelişmiş bir fotoğraf ve görsel düzenleme programıdır.

2. Adobe Illustrator Programı

  Adobe Illustrator, vektörel çizim tabanlı bir grafik tasarım programıdır. Illustrator ile görsel anlamda bozulmayan, vektörel tabanlı çizimler yapabilir.

3. CorelDraw Programı

 CorelDraw programı son derece önemli, popüler ve sıkça kullanılan grafik tasarım programları arasındadır. CorelDraw vektörel tabanlı bir çizim programıdır.Grafik tasarımcılar tarafından oldukça tercih edilmektedir.

4. Adobe Indesign Programı

 Adobe Indesign, dergiler başta olmak, kataloglar, kitaplar;çok sayfalı işlerin yapıldığı, Adobe yazılım firmasının ürettiği gelişmiş bir grafik tasarım programıdır.

5. QuarkXPress Programı

   QuarkXPress de, tıpkı Adobe Indesign gibi, çoklu sayfa tasarımları için üretilmiş, masaüstü yayıncılık alanına hitap eden bir grafik tasarım programıdır.

6. Hareketli (Motion) Grafik Tasarım Programları

  Hareketli tasarım programlarına birçok örnek verilebilir. Bu konuda işe yarayacak pek çok program var

7. Adobe Premiere Programı

 Adobe Premiere, video editlemeye yarayan, bir video kurgu ve montaj programıdır. Sinema filmleri, reklam filmleri ve dizi filmleri başta olmak üzere, bir çok film ve video Adobe Premiere ile kurgulanır. Adobe firmasının bir ürünü olan Premiere, son derece profesyonel ve popüler bir programdır. Motion grafik tasarımcıların, kurgucuların, sinemacıların ve reklamcıların adeta başucu programı olan Adobe Premiere son derece gelişmiş ve güzel bir programdır.

8. Adobe After Effects Programı

 Genel anlamda, videolara, efekt verme, videoları manipüle etme amaçlı oluşturulmuş bir program olan After Effects ile onu iyi kullanan ve tasarım gözü olan bir motion grafik tasarımcı buluşurlarsa, deyim yerindeyse, ortaya harikalar çıkabilir. After Effects ve Premiere birlikte profesyonelce kullanılırlarsa, en profesyonel reklam filmlerini, dizileri ya da sinema filmlerini izlememek için hiçbir neden yok demektir.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir