Genel

Yeniden Pazarlama Nedir?

Yeniden Pazarlama Nedir - Dijital Pazarlama

 Yeniden Pazarlama bir ürüne bakmanızdan sonra bu ürünün en az bir gün gibi bir süre içerisinde, karşınıza yeniden çıkmasını sağlamasıdır. Kullanıcı davranışlarına göre şekillenir, Google pazarlama analizi bu şekilde olmaktadır.

 Pazarlama sürecinde önemli bir yer edinmesinin başlıca sebepleri aşağıda saydığımız başlıklara göre reklamlarla desteklenerek karşınıza çıkarılmaktadır.

İçindekiler ;

Dikkat !

Önemli not alanı

1. Yeniden Pazarlama Nedir?

Yeniden Pazarlama Nedir - Dijital Pazarlama
Yeniden Pazarlama Nedir?

 Yeniden pazarlama (remarketing) bir işletmenin web sitesini ziyaret eden ilgili müşterilerin yeniden hedeflenmesidir. Bir kullanıcı bir sayfayı ziyaret ediyor, orada bir şeyler arıyor, belirli bir süre geçiriyor, hatta sepetine ürün ekliyor ancak almıyorsa bunların hepsinin dönüşüm hunisinde bir karşılığı vardır. Kullanıcı davranışları Google Ads’in makine öğrenimi sayesinde analiz edilerek reklamlar sunularak yeniden hedeflenir.

  Bu şu anlama gelir: Bir siteye girdiniz, belirli bir ürünü incelediniz ve ürünü almadan çıktınız. Başka bir sitede gezinirken o ürünün reklamını görme nedeniniz yeniden pazarlamadır. 

 Yeniden pazarlama (remarketing) bir işletmenin web sitesini ziyaret eden ilgili müşterilerin yeniden hedeflenmesidir. Bir kullanıcı bir sayfayı ziyaret ediyor, orada bir şeyler arıyor, belirli bir süre geçiriyor, hatta sepetine ürün ekliyor ancak almıyorsa bunların hepsinin dönüşüm hunisinde bir karşılığı vardır. Kullanıcı davranışları Google Ads’in makine öğrenimi sayesinde analiz edilerek yukarıda saydığımız başlıklara göre ayrı reklamlar sunularak yeniden hedeflenir.  Bu şu anlama gelir: Bir siteye girdiniz, belirli bir ürünü incelediniz ve ürünü almadan çıktınız. Başka bir sitede gezinirken o ürünün reklamını görme nedeniniz yeniden pazarlamadır.

2. Dönüşüm Hunisi Nedir?

Dönüşüm Hunisi
Yeniden Pazarlama Nedir?

 Dönüşüm hunisi pazarladığınız hizmet ya da ürünle kullanıcıların ilişkisini tasvir eden bir grafiktir. Sitenizi ziyaret eden her kullanıcı satış yapmamaktadır. hatta ziyaret edenlerin çok az bir kısmı alışveriş işlemini tamamlamaktadır. Biz, bu huninin neresinde olduğunu anladığımız kullanıcılara onlara uygun reklam verebiliriz. Bu da dönüşüm sayımızı arttıracaktır. Siteyle ilgilenmeyen birinin ilgisini çektirebilmek de bir dönüşümdür, ilgilenen ancak ürün almayan kullanıcıya ürün aldırmak da dönüşümdür. Hedef, hizmet ya da ürünle ilgili satışı gerçekleştirebilmektir. Bunun için kullanıcının bu huninin neresinde olduğunu anlamak oldukça önemlidir.

 Google makine öğrenimi sayesinde sitenizden verileri çekerek reklamınızla ilgilenen kullanıcıların, yaş, yer ve zaman gibi analizlerini verir. Bunun yanı sıra hemen çıkma oranını, ya da ortalama gezinme ve özellikle hangi başlıkla ilgilendiklerinin verilerini de sizlere sunar. Bu sayede siz ürününüz ya da hizmetinizin görünürlüğünü, bilinirliğini, ne kadar tercih edilen bir ürün olduğunu, dönüşüm çalışmalarının işe yarayıp yaramadığını ve satış hacminizi öğrenebilirsiniz. 

3. Yeniden Pazarlamanın Önemi

yeniden pazarlama
Yeniden Pazarlama Nedir?

 Yeniden pazarlama sayesinde kullanıcıları, sizin lehinize olacak şekilde, oldukları seviyeden diğer bir seviyeye geçirmek için planlanan pazarlama stratejileridir. Dijital pazarlamanın olmazsa olmaz yöntemlerinden birisidir. Yeniden pazarlama sayesinde hedeflerinize hep bir adım daha yaklaşırsınız. Çünkü yeniden pazarlamayı bir merdiven olarak düşünmelisiniz. Yeniden pazarlama çalışmalarıyla ilk basamakta olanı ikinciye, ikinciyi üçüncüye, son basamakta olanı da zirveye taşıyabilirsiniz. Zirvede kullanıcıları bekleyenin işletmeniz olduğunu düşünürsek bu basamakları çıkmaları için yeniden pazarlama yapmanız gerektiğini göz ardı etmemelisiniz. Yeniden pazarlama stratejilerine yeterince hakim olmadığınızı düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir