Video Prodüksiyon

Kurgu Ve Montaj Nedir?

Kurgu Ve Montaj Nedir - Video Prodüksiyon

Ana giriş paragraf

İçindekiler ;

Montajlarda Dikkat Edilmesi Gereken Genel Film Teknikleri!
  • Müzik
  • Hızlı kesimler
  • Sesli anlatım
  • Kurgu Nedir
  • Minimal veya diyalog yok
  • Tekrarlanan kamera hareketleri

1. Montaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kurgu Ve Montaj Nedir - Video Prodüksiyon
Kurgu Nedir ve Montaj Nedir

 Montaj, sürekli bir dizi oluşturmak için birlikte düzenlenen hareketli veya hareketsiz bir dizi ayrı görüntüdür. Kurgular, montajlar film yapımcılarının farklı çekimleri yan yana getirerek, kurgu yoluyla zamanı sıkıştırarak veya bir anlatının birden çok hikayesini iç içe geçirerek daha kısa bir zaman diliminde büyük miktarda bilgiyi izleyiciye iletmelerini sağlar. “Montaj” kelimesi, “düzenleme” anlamına gelen Fransızca’dan gelir. 

1.1. Zaman Hızlandırması Yapın

 İlk olarak, montaj nedir? Birkaç araç, bir dizi olayın zamanını yoğunlaştırmada daha verimlidir. Bu, temel olarak kısa bir süre içinde izleyiciye çok fazla bilgi iletmek için çalışır. Ve bu, bir film için hem bağlam hem de açıklama sağlamak için harika. Montaj düzenleme, zamanı yoğunlaştırdığı için inanılmaz derecede verimli olabilir. Bu şekilde oluşturulan sekanslar haftalar, aylar ve hatta yıllar bir dakikadan daha kısa bir süre ekranda görünmesini sağlayabilir. 

1.2. Karakter Gelişimi Yapın

 İlk olarak, iyi montaj nedir? Birkaç araç, bir dizi olayın zamanını yoğunlaştırmada daha verimlidir. Temel olarak kısa bir süre içinde izleyiciye çok fazla bilgi iletmeye çalışmaktır. Ve bu, bir film için hem bağlam hem de açıklama sağlamak için harika. Montaj düzenleme, zamanı yoğunlaştırdığı için inanılmaz derecede verimli olabilir. Bu şekilde oluşturulan sekanslar haftalar, aylar ve hatta yıllar bir dakikadan daha kısa bir süre ekranda görünmesini sağlayabilir.

1.3. Bir Gestalt İnşa Edin

 Gestalt’ın tanımı, “parçalarının toplamından daha fazlası olarak algılanan organize bir bütündür”. Bu nedenle, film ortamında, çeşitli çekimler, izleyiciye filmin dünyasının veya karakterlerinin daha iyi bir resmini veren gestalt ile sonuçlanabilir. Filmin iki ana karakterinin çocukluklarının kısa çekimlerini ve görüntülerini kullanan film, film süresince izleyiciye bu karakterlerin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.

1.4. Birden Çok Hikayeyi Birleştirin

 Birden çok olay örgüsüyle işleyen filmlerin genellikle aynı sahnede farklı anlatıları iç içe geçirmesi gerekir. Bu, özellikle birden fazla hikayeyi bir arada kullanmak için etkilidir. Bu nedenle, montajlar bir filmin temasını bir sahne içinde eve götürebilir. Aynı zamanda, önemli bir olay örgüsünün yoğunluğunu arttırmak ve her hikayedeki her karakteri etkilemek için kullanılabilir. Bu sekans, filmin ana karakterlerinin beklediği gibi piyasa çökmezken tüm filmin yoğunluğunu artırır.

1.5. Hikayeleri Yan Yana Koyarak Anlam Yaratın

 Son olarak, yan yana koyma , Sovyet montaj teorisi ile ünlendiğinden beri montajda kullanılan bir şeydir . Aktarılan anlam ve bilgi, büyük ölçüde çekimlerin nasıl düzenlendiğine ve yan yana yerleştirildiğine bağlıdır. Kuleshov etkisinin temeli budur.

 Montajlar, çok miktarda bilgiyi daha kısa sürede iletme konusundaki benzersiz yetenekleri nedeniyle bir filmdeki en unutulmaz sahnelerden bazılarını yaratabilir. Sonuç olarak, bir montajın bir hikaye içinde nasıl işlediğini anlamak, onu kitlenizi etkin bir şekilde meşgul etmek ve onlarla mümkün olan en ilgi çekici şekilde iletişim kurmak için birleştirmenize yardımcı olacaktır.

2. Kurgu Nedir?

 Yazarın hayal gücünde bir kurgu eseri yaratılır. Yazar hikayeyi icat eder ve karakterleri, arsa veya hikayeyi, diyalogu ve hatta bazen ortamı oluşturur. Kurgusal bir eser, gerçek bir hikaye anlattığını iddia etmez. Bunun yerine, bizi gerçek hayatta asla yaşayamayacağımız deneyimlere daldırır, başka türlü tanışamayacağımız insanlarla tanıştırır ve bizi başka hiçbir şekilde asla ziyaret edemeyeceğimiz yerlere götürür. Kurgu bize ilham verebilir, merak uyandırabilir, bizi korkutabilir ve bizi yeni fikirlerle meşgul edebilir. Kendimizi ve dünyamızı yeni ve ilginç şekillerde görmemize yardımcı olabilir.

 Kurgu, hayal gücünden yaratılan ve tipik olarak bir anlatıya sahip her türlü edebiyatı ifade eder. Hayali olayları ve insanları anlatır. Genellikle, bu kitap ve hikayeler şeklinde gelir.

 Kurgu kelimesi, ‘oluşturmak’ anlamına gelen Latince ‘fictus’ kelimesinden gelir. Kurgu nedir, sorusuna bir yazar tarafından ‘oluşturulan’ ve yaratılan hikayeler diyebiliriz.

 Gizemler, bilim kurgu, romantizm, fantezi ve suç gerilim filmleri dahil olmak üzere kurgu içinde birçok tür vardır.

 Kurgu nedir, kurgu olmayanın tersidir. Gerçeklere veya gerçek olaylara dayanabilir, ancak içeriğin çoğunluğu yazar tarafından kendi hayal gücünü kullanarak kurgulamaktır.

 Kurgu genellikle zevk için okunur, ancak temaları ve anlamları keşfetmek için de analiz edilebilir.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir