Genel

Sosyal Medya Hesaplarınızı Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Sosyal Medya Hesaplarınızı Nasıl Güvende Tutabilirsiniz - Sosyal Medya
 Günlük internet kullanımında vazgeçilmezlerimiz haline gelmiş olan sosyal ağların sosyalleşme ve iletişim kurma kavramlarının ötesine geçerek hesaplarımızın birer sanal kimlik ifade ettiğini ve gerçek yaşantımızı yansıttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta bir çoğumuzun günlük internet kullanımının temel sebebinin sosyal medya olduğunu düşünürsek kritik bilgilerimizin bile sanal kimliklerimizde bulunduğunu düşünmek yanlış olmaz. Durum böyleyken erişilebilirlik faktörünün kolaylığı göz önüne alındığında fiziksel kimliklerimize karşı olan tehditlerin büyük bir çoğunluğunun sanal kimliklerimize yönelmesi oldukça olası bir durumdur.
 
 Tüm bu kullanım oranları insanların ve şirketlerin bilgilerine eşi görülmemiş bir erişim sağlandığını da gösteriyor. Bu durum elbette kötü niyetli bilgisayar saldırganlarının ve dolandırıcıların da dikkatini çekiyor. Sosyal medya hesaplarımızı güvenli tutmak, artık akşam olduğunda evimizin perdelerini kapatmak gibi bir görev hâline gelmiş durumda. En yaygın güvenlik tehditlerine karşı önlemler almamız gerekmekte. Peki en yaygın risk faktörleri ve alınması gereken önlemler neler? Daha detaylı bilgi almak için iletişime geçiniz.
 
 

İçindekiler ;

Dikkat !

 Telefonunuz sizin elinizde kaldığı sürece bir sorun yok. Ancak, telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda, tek dokunuşla sosyal medya hesaplarınıza erişim hakkının kötü niyetli kişilere geçmesi an meselesi.

1. Güçlü Bir Parola Belirleyin

Sosyal Medya’da Ne Zaman Gönderi Paylaşmalıyım - Sosyal Medya
Sosyal Medya Hesaplarınızı Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

 Hesabınızı ele geçirmeye çalışanların tahmin edemeyeceği parolalar kullanın. Parolanızda en az bir sesli, bir sessiz, rakam ve büyük küçük harf bulundurmanız güçlendirmeniz için oldukça önemlidir. Hesabınızın şifresini kırmak için bilgisayarlar çeşitli kombinasyonlar oluşturur ancak şifrenizi belirlerken özellikle doğum tarihiniz, adınız, soyadınız ve yaşadığınız yerin adı, plakası gibi ifadelerden uzak durmanız da yarar var çünkü bu ifadeleri kullandığınız parolalar kolayca çözülebilir.

2. İki Adımlı Doğrulamayı Etkinleştirmelisiniz

 İki adımlı kimlik doğrulama özelliği birçok sosyal medya platformunda bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken uygulama ayarlarına giderek özelliği etkinleştirmektir. Bu özellik kimliğinizi doğrular, hesabınıza biri girmeye çalışırsa hesabınıza bağlı cep telefonu veya e-posta adresine kod gönderir bu da hesabınıza girmeye çalışanları engellemek için oldukça etkili bir yoldur. Unutmayın ki cep telefonunu hesaba bağlamak e-postadan daha güvenlidir çünkü bazı insanlar zor da olsa e-posta hesaplarınıza dahi sızabilir.

3. Her Bağlantıya Tıklamayın

 İnternet sitelerinde karşılaştığınız bağlantılar sizi güvensiz ağlara yönlendirebilir. Her bağlantıya tıklamamaya özen gösterin. Bağlantıya tıkladığınızda hesap bilgilerinizi girmeniz gerekiyorsa bu tür sitelerden olabildiğince uzak durmaya çalışın.

4. Zorunda Kalmadıkça Uygulamayı Kullanmaya Çalışın

 Sosyal medya platformlarının hem uygulamayla girişi hem de web üzerinden girişi mevcuttur. Ancak web üzerinden girdiğinizde bilgileriniz kaydedilebilir. Hesaplarınıza daha çok uygulama üzerinden girmeye çalışın ve web sitesinden girmek durumunda kaldıysanız siteyi kapatmadan önce çıkış yapmayı kesinlikle unutmayın. Çıkış yapmadığınız sürece hesabınız açık kalacaktır. Bu durum başka cihazlardan giriş yaptığınızda da geçerlidir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız çıkmadan önce hesabınızdan çıkış yaptığınızı kontrol etmelisiniz. Aksi taktirde hesabınız açık kalacaktır.

5. Hesap Etkinliklerini Kontrol Edin

 Sosyal medya hesaplarınız ne zaman nerden giriş yaptığınızı, yorumlarınızı ve beğenilerinizi kaydeder, bu sonuçları ayarlardan ulaşabilirsiniz. Hesap etkinliklerini sık sık kontrol etmelisiniz başka cihazlardan giriş yapıldı mı, sizden habersiz bir yorum ya da beğeni yapıldı mı hemen öğrenebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız şifrenizi hemen değiştirmeli ve hesap bilgilerini kontrol etmelisiniz.

6. Her Uygulamaya Hesabınızı Bağlamayın

 Sosyal medya hesaplarının analizi, takip-takipçi sayısı bilgisi vb. için piyasada birçok uygulama çıkmıştır. Ancak bu  uygulamaları kullanabilmeniz için hesabınızı bağlamanız gerekmektedir. Hesabınızı uygulamaya bağladığınız taktirde uygulamanın hesabınıza sızmasına neden olabilirsiniz. Bu durum her uygulama için geçerli değil ancak tedbir almak gereklidir.

 Unutmayın ne kadar internet çağında yaşıyor olsak da kişisel bilgilerinizi sosyal mecralarda paylaşırken bir kere daha düşünmekte yarar var.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir