Mersin

Mersin ‘de Kalite Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

Mersin Kalite Belgesi Nasıl Alınır Kalite Belgesinin Faydaları Nelerdir - Engin Digital

 Mersin kalite belgesi almak bir zorunluluk değildir. Organizasyon ve işletmeler, kalite belgesi almak zorunda bırakılmaz. İsteğe bağlı olan bir sertifikasyondur. Fakat bazı sektörlerdeki çeşitli belge ve sertifikalara sahip olmak zorunlu olabilir. Kalite belgesi, aynı zamanda profesyonel iş yapmanın bir şartı değildir. Herhangi bir kalite belgesine sahip olmayan işletmeler de ticari faaliyetlerine devam edebilir. Fakat bir organizasyonun yarattığı etkiyi ve verdiği güveni optimum seviyeye getirmek için oldukça önemli bir sertifikadır.

İçindekiler ;

Dikkat !

Kalite Belgesi, bir organizasyonun yarattığı etkiyi ve verdiği güveni optimum seviyeye getirmek için oldukça önemli bir sertifikadır.

1. Mersin Kalite Belgesi Nasıl Alınır?

Mersin Kalite Belgesi Nasıl Alınır Kalite Belgesinin Faydaları Nelerdir - Engin Digital
Mersin Kalite Belgesi

 Kalite standartları yüksek, personel ve müşteri odaklı bir kuruluşun yönetilmesi için önemli olan İSO 9001 Belgesi, kalite yönetim sistemlerinin belli bir standartta getirilmesi için yapılan uygulamalardır. Bu uygulamalar sayesinde kuruluşlar, personellerinin düzenli çalışmasını, ürünlerinin uluslararası olarak tanınmasını ve organize bir yöntem belirlemelerini sağlayacaktır. Peki İSO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

 Müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşmak, prensipli ve disiplinli bir çalışma planı hazırlamanın temelini oluşturan, kuruluşların üretim ve hizmet noktasındaki sistematik çalışma şekilleridir. Bunun üzerine kurulmuş olan İso belgelendirme sistemleri, firmanızın standartlarını belirlemesine, bunları işleme koymasına ve geri dönüşlerin ne yönde olduğuna dair bilgi sahibi olmalarına yarayacaktır. 

2. Mersin Kalite Belgesinin Faydaları

 • Belge sayesinde, hem yurt içinde hem de yurt dışında rekabet şansınız artarak rakiplerinize göre daha avantajlı duruma gelirsiniz.
 • Belgenin yaptırımlarına uyarken, kuruluşunuzun veya firmanızın yönetim standartlarının oluşmaya başladığını ve kurumsallaşmayı gerçekleştirdiğinizi görürsünüz.
 • Belge sayesinde müşterilerinizi iyi anlar, onlarla aynı dilden konuşmaya başlayarak müşteri odaklı bir firma haline gelir. Bu da pazar payınızı arttırmanızda önemli rol oynar.
 • Kuruluşun faaliyetleri, kişilerin ellerinden çıkarak daha bağımsız ve profesyonel bir yönetime kavuşur.
 • Kalite belgesinin standartlarına uyarak, kalitesiz ve hatalı mallardan doğan zararlarla daha nazir karşılaşarak, maddi fayda sağlar.
 • Tedarikçiler ile daha iyi ilişkiler kurmayı sağlar.
 • Dünya ülkeleri ile entegre olmaya yardımcı olur.

3. Hangi ISO Belgesini Almalıyım?

 İşletmeniz için bir ISO belgesi alacaksanız, öncelikle almak istediğiniz sertifikaya karar vermelisiniz. Çünkü ISO tarafından verilen birbirinden farklı belge ve sertifikalar vardır. Örnek vermek gerekirse; alabileceğiniz ISO belgelerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi
 • ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
 • ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetimi
 • ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi
 • ISO 13485 Tıbbi Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi
 • ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi
 • ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi
 • ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi

 Yukarıdaki her bir belgenin görevi ve işletmelere olan faydaları genel anlamda aynıdır. Fakat işletmelerin faaliyet gösterdiği sektörlere göre birtakım farklılıklar içerir. Sizin de yapmanız gereken işletmenizin hizmet verdiği sektöre bakarak en doğru ISO belgesine karar vermenizdir.

3.1. ISO Belgesinin Önemi

 Gıda sektöründe hizmet veren bir işletmeyseniz, ISO 22000 belgesini alabilirsiniz. Aynı şekilde kaza riski yüksek olan bir iş alanında hizmet veriyorsanız da ISO 45001 belgesine sahip olabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahip olarak da iş süreçlerinizi genel anlamda iyileştirebilirsiniz. ISO 9001, genel bir kalite yönetim standardı sunan ve sektör fark etmeksizin alınabilecek bir ISO belgesidir.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir