Genel

Otomatik Teklif Nedir?

Otomatik Teklif Nedir - Dijital Pazarlama

Otomatik Teklif Nedir? sorusunu şöyle cevaplayabiliriz, Google Ads’e reklam verirken otomatik teklif stratejilerini kullandığınız oranda zamandan tasarruf sağlarsınız. Google Ads’in performans hedeflerimize ulaşabilmek için bizlere sunmuş olduğu teklif biçimleridir. Manuel teklifle bütçenize uygun teklif vermenin yorucu yükünü üzerinizden kaldırır ve hangi reklam grubuna ne kadar teklif verileceğini bütçeniz dahilinde otomatik olarak belirler. Bunu yaparken de makine öğrenimi sayesinde Veri Feed’lerinden gerekli bilgileri elde eder.

İçindekiler ;

Dikkat !

Önemli not alanı

1. Otomatik Teklif Stratejileri

Otomatik Teklif Nedir - Dijital Pazarlama
Otomatik Teklif Nedir?
  • Site ziyaretlerini arttırmak istiyorsanız, otomatik teklif,  “tıklama arttırma stratejisini” kullanılarak sitenizin olabildiğince tıklanma almasını sağlar.
  • Görünürlüğü arttırmak istiyorsanız, otomatik teklif, “hedef gösterim payı stratejisini” seçer.
  • Hedef EBM’nizle daha fazla sayıda dönüşüm elde etmek istiyorsanız “Hedef EBM stratejisiyle” daha fazla dönüşüm alabilmeniz için reklamlarınızı otomatikleştirir ve akıllı teklifi kullanır.

  • Tüm dönüşümleri ayrı olarak değerlendirirken reklam harcamalarından elde edilen geliri (ROAS) arttırmak istiyorsanız; hedef ROAS stratejisini kullanarak akıllı teklif verir.
  • Dönüşüm arttırmak istiyorsanız akıllı teklif belirlemiş olduğunuz işlem başına maliyetle tekliflerinizi otomatikleştirir. Reklamlardan elde edilen geliri arttırmadan reklam için ayrılan bütçenin kullanılarak dönüşümlere odaklanılmasını sağlar.

   Akıllı teklif, otomatik teklif stratejilerinin bir alt grubudur.

2. Otomatik Teklif Vermek İçin Yapılması Gerekenler

 Otomatik teklif nedir sorusunu anladıysak artık neler yapmamız gerektiğine geçebiliriz. Otomatik tekliflerde Ads tam otomasyon kullansa da bizlerin yapması gereken bir kaç detay vardır.

  • Reklamlarımızın vereceği mesajı belirlemek
  • Görsel reklam vereceksek kullanmak istediğimiz görselleri belirlemek
  • Günlük bütçenizin ne olacağını belirtmek ve hangi değeri kullanacağınızı seçmek.
  • Reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz zamanı seçmek.
  • Daha iyi performans alan reklamların mı daha çok gösterilmesini istediğinizi yoksa tüm reklamlarınızın eşit mi görünmesini istediğinizi belirtmek.

3. Otomatik Teklifin Avantajları

 Zamandan tasarruf etmek istiyorsanız akıllı teklif stratejisi işinizi kolaylaştırabilir. Manuel teklif vermeyi bilmiyor ancak bir an önce reklam vermek istiyorsanız tercih edilebilir. Bütçenizi belirttiğiniz oranda bütçenize uygun reklam stratejileri geliştirir. Tekliflerinizi otomatik olarak optimize eder.

 Unutulmaması gereken konu şudur ki çok büyük firmalar dahi otomatik teklif kullanmaktan sakınırlar. Genellikle bu algı reklamlar üzerinde tam bir kontrol istemekten kaynaklanır. Uzmanına danışarak size en uygun teklif biçiminin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir