SEO (Search Engine Optimization)

Mobil SEO Avantajları Nelerdir? Mobil SEO Nasıl Yapılır?

Mobil Seo Avantajları Nelerdir - SEO

 Mobil SEO, web sitelerin mobil arama motorları için optimize edilmesi işlemidir. Google’ın masaüstü ve mobil arama sonuçlarını birbirinden ayırmasının ardından trend haline gelen mobil , özellikle e-ticaret siteleri arasındaki yarışın en önemli parçalarından biridir.

 Akıllı telefon kullanıcılarını hedefleyen mobil arama motoru optimizasyonu, sadece SERP (arama motoru sonuç sayfası) için değil, kullanıcı deneyimini artırmak için de önemlidir. Tasarım, içerik ve benzeri unsurların geliştirilerek akıllı telefon formatına optimize edilmesi, mobil  tanımıdır. Mobil SEO hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim numaramızdan ulaşabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Webdeki rekabet ortamında avantaj sağlar. Dönüşüm oranları yükselir.

1. Mobil SEO Avantajları

Mobil Seo Avantajları Nelerdir - SEO
Mobil SEO

 SEO’nun en önemli avantajlarından biri, elbette arama sonuç sayfasındaki sıralamadır. Fakat SEO’nun sıralama konusundaki avantajı sadece mobilde geçerli değildir. Başta Google olmak üzere pek çok arama motoru, sıralamada mobil odaklı bir prensip izler. Dolayısıyla masaüstünde üst sıralarda olmak mobildeki sıralamaya çok fazla etki etmezken mobilde üst sıralarda olmak, masaüstündeki sıralamayı doğrudan etkiler. Bu doğrultuda mobil arama motoru optimizasyonunun diğer avantajları söyle sıralanabilir:

 • Kullanıcı deneyimi iyileştirir.
 • Web sitesine daha fazla trafik çeker.
 • Sitenin organik arama sonucu olarak çıkmasını sağlar.
 • Hemen çıkma oranını düşürür.
 • Sitede geçirilen süreyi artırır.
 • Sayfalar çok daha hızlı yüklenir.
 • Dönüşüm oranları yükselir.

2. Mobil SEO Nasıl Yapılır?

 Mobil cihazlardan yapılan girişler için SEO uygulamalarında en temel bileşenin internet sitesinin mobil uyumlu bir hale getirilmesini sağlamak mümkün olacaktır. Mobil cihazlar ile giriş yapıldığında flash kullanımının yok edilmesini sağlamakta fayda olacaktır. Site içeriğinde yer alan sayfaların tamamında pop-up bağlantıların kaldırılmasını sağlamak mobil cihazlar için çok daha iyi sonuçlar elde edilmesinde önemli bir etkendir.

3. Mobil Seo Teknikleri: Üç Temel Mobil Site Örneği

  Söz konusu mobil teknikleri olduğu zaman üç ana yöntemi ele alıyoruz demektir.

 1. URL’lerinizi ayrıştırma:Bu, aynı zamanda “m.” konfigürasyonu olarak da biliniyor. Bu ayarları yaptığınız zaman sitenizin bir adet ana desktop versiyonu, bir adet de mobil versiyonu olacak. Başka bir deyişle siteniz, kullanıcının hangi cihazı kullandığını tespit ediyor, ardından da onu kullandığı cihaza uygun şekilde optimize edilmiş URL’ye yönlendiriyor. Her ne kadar eskiden ayrı URL’ler arama motoru optimizasyonu süreçleri açısından büyük önem taşısa da artık mobil SEO yöntemleri arasında daha farklı ve daha popüler teknikler olduğunu söylemek mümkün. 
 2. Dynamic Serving (Dinamik Sunum):İçeriğinizi dinamik olarak sunmanız demek, tüm içeriğinizi aynı URL üzerinde sunmak demek. Bunu yaparken her bir kullanıcıya, kullandıkları cihaza bağlı olarak farklı bir HTML/CSS yapısı göstermiş oluyorsunuz. Dinamik sunum, söz konusu mobil SEO trendleri olduğu zaman kesinlikle m. versiyonlu sitelerden daha başarılı bir yöntem olarak kabul ediliyor. Ama tabii ki bu yöntemin de sıkıntıları yok değil. Dinamik sunum ile hazırlanan web sayfalarının en büyük sıkıntısı, mobil kullanıcılara desktop versiyon gösterme hatasına sık sık düşüyor olmalı. Bununla birlikte her bir yeni cihaz için içeriğinizin farklı versiyonlarını düzenli olarak üretmeniz gerekecek ve bunu yapmazsanız, siteniz yeni bir cihaz tanıyamayacak hale gelecek. 
 3. Responsive Tasarım:En iyisini en sona sakladığıma emin olabilirsiniz. Söz konusu mobil site SEO’su olduğu zaman başvurabileceğiniz en etkili mobil SEO tekniklerinin başında tabii ki responsive tasarım, yani mobil uyumlu tasarım geliyor. Responsive web tasarımı ile sayfanızın düzeni ve içeriğiniz, her bir bireysel kullanıcıya göre cevap ve tepki verebiliyor. İşin en güzel kısmı ise bu tekniği her bir cihaz için farklı HTML/CSS yapıları ya da farklı URL’ler üretmek zorunda kalmadan yapabilmesi. SEO dostu olma konusunda kimsenin responsive tasarımın eline su dökememesinin çok net sebepleri var:
 • Tüm içeriğiniz tek bir URL üzerinde birikir.
 • Diğer iki yöntem ile kıyaslandığında en az SEO temelli sorunu yaratan yöntemdir.
 • Kullanıcı deneyimi konusunda fazlasıyla kullanıcı dostu bir tasarım sunması ile ünlüdür.
 • Yönlendirme yapılmaz.
 • Google’ın tavsiye ettiği mobil tasarım tekniğidir.
Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir