Genel

Sahte Hesap Kapatma Yolları? Adıma Sahte (Fake) İnstagram Hesabı Açılmış, Nasıl Kapattırabilirim?

 Herhangi bir tanıdığınız kişinin veyahut kendi hesabınızın sahte (fake) Instagram hesaplarının kapanmasnı sağlamak için yapılması gereken adımları anlattık. Sahte (fake) hesapları birer birer şikayet ederek kapatmanız mümkün. 
 

 2010 yılının Ekim ayında sasyal medya uygulamaları arasına giren Instagram, şuan en çok video ve fotoğraf paylaşılan ve en aktif kullanılan uygulamalardan bir tanesi. Fotoğraf ve videonun yanı sıra Reels, Hikaye, IG TV paylaşımları ve olanaklarıyla da uygulamayı edinen kişilerin kesinlikle en çok kullandıkları sosyal medya platformu. Sahte yani fake hesaplardan, Twitter’dan hallice dalga geçen şahıslardan(trollerden) geçilmiyor. Hatta bu şahısların dışında;

 İnstagram hesabı çalarak ve sahte (fake) hesap açarak dolandırıcılık yapılması da mümkün.

 Herhangi tanıdığınız kişiyi, işletmeyi, takip ettiğiniz ünlü bir kişiyi taklit eden bir sahte (fake) hesabı şikayet ederek kapattırabilmek için bazı yollar var. Instagram Şikayet formunu doldurarak, sahte (fake) hesapları bildirmeli ve sizden yapılması istenilen hususları ve bilgilerinizi en uygun şekilde göndermelisiniz. Instagrama gönderdiğiniz hususları, bilgileri ve şikayet ettiğiniz sahte(fake) Instagram hesabını işleme alarak en uygun kararı verecektir.

İçindekiler ;

Dikkat !

Önemli not alanı

1. Instagram’da Sahte (Fake) Hesap Açan Kişi Bulunabilir Mi?

Sahte Hesap Kapatma Yolları - Sosyal Medya
Sahte Hesap Kapatma Yolları

 Instagram’da sahte (fake) hesap açan kişi bulunabilir mi ve yöntemleri;

 Instagram’da sahte (fake) hesap açılabilmesi için telefon numarası veya e-mail adresi kullanmak gerekir. Bu e-mail veya telefon numarası bir zaman sonra doğrulama işlemi yapılmadığı için telefon numarası veya e-mail adresine ihtiyaç duyar. Böyle hususlarla alakalı olarak sizi taklit eden sahte (fake) hesabın, şifre sıfırlaması alarak e-posta adresinden telefon numarasından o şahsı tahmin etmeye çalışabilirsiniz.

 Ama yine de şahsınıza sahte (fake) hesabı açan şahsın bulunabilmesi çok zordur. Bu işlemin bu konuda profesyonel olmayan kişiler tarafından yapılması zordur. Bu kişiyi bulabilmek için, sahte (fake) hesabı aktif eden şahısın bulunduğunuz ülke dahilinde olması gerekmektedir. Bir sunucu(IP) değiştirme programı kullandıysa, bulunması zordur.

 Bu adımları tek tek işleme geçirdikten sonra sonra hesap kapanmadıysa ya da bir şekilde fotoğraflarınızın paylaşılmasını engelleyemiyorsanız, acil olarak Instagram sahte(fake) hesabı polise şikâyet etmeli ve savcılığa şikayet dilekçesi verebilirsiniz. Savcılıkta şahsınızdan istnen sahte (fake) hesabın linkini (www.*****.com) verdikten sonra, sahte (fake) Instagram hesabı savcılık nezdinde hemen kapatılacaktır.

 Bu yazımızda sizler için adınıza açılmış bir fake hesap varsa kapattırmak için neler yapabilirsiniz konusu hakkında bilgileri derledik.

2. Instagram’da Sahte Hesap Nasıl Şikayet Edilir?​

İnstagram Taklit Edilen Hesabı Şikayet Etme

Şikayet edebilmenizin kolaylık olması adına linki buraya ekliyorum linke tıklayınız.

3. Sahte Hesabı Şikayet Ettim Ne Zaman Kapanır?

 Kişisel bilgililerinizi düzgün ve doğru şekilde verdiyseniz, hesap en az 24 saat içerisisnde kapatılır. Instagram bu konunun ciddiyetini bildiğinden dolayı konuya ilgi ve alakalarını en üst düzeyde tutmaktalar. İçiniz rahat bir şekilde aşağıda bulunan görselde ki işlemleri uygulayabilirsiniz.

4. Şikayet Edilen Hesabın Kullanıcı Adı

 Buraya sakın kendi kullanıcı adınızı yazmayın, kendi kullanıcı adınızı yazarsanız hesabınız kapatılır.

 Gerekli bilgileri doldurduktan sonra dosya seç bölümü var, Kimliğimiz yada ehliyetimizin ön yüzünün fotoğrafını eklememiz gerekiyor. Fotoğrafı elinizde tutarken çekileceksiniz İnstagram Hesabımı Dondurdum Açamıyorum başlıklı makalenin sonundaki fotoğraftaki gibi olacak ama elinizde kimlik olacak. Fotoğraf hazırsa dosya seç’e tıklayıp fotoğrafı yüklüyoruz. Fotoğrafın net olmasına dikkat edin, filtre uygulamayın, TC kimlik numaramızın olduğu bölümü kapatabilirsiniz. Kimlik istemedeki amaç gerçek kişi olup olmadığımızı doğrulamaktır.

5. Dosya Seç Butonunun Hemen Üstünde Şu Açıklamayı Göreceksiniz;

 Kimlik belgenizi elinizde tutarken çekilmiş bir fotoğrafınız veya temsil etmeye yetkili olduğunuz kişinin kimliğini elinde tutarken çekilmiş bir fotoğrafı. Mümkünse, lütfen bu dosyayı JPEG olarak kaydedin.

6. Neden Kimlik Gönderiyorum?

 Gerçek kişi olduğunuzu doğrulamaları gerekiyor diğer türlü herkes birbirinin hesabını çok rahat bir şekilde kapattırabilir.

7. Neden Kimlik Elimdeyken Fotoğraf Çekmem Gerekiyor?

 Kimliğinize herkes ulaşabilir, düşünsenizde size uyuz olan bir arkadaşınız kimliğinizin fotoğrafını gönderiyor ve hesabınızı kapattırıyor sonra uğraşın durun. Bu zamanında çok olduğu için ve sahte kimlikler yapılarak birçok hesap kolay bir şekilde kapttırılabildiği için instagram artık sadece kimlik ile işlem yapmıyor kimlik elinizdeyken çekildiğiniz fotoğrafı istiyor.

8. Ek Bilgiler

 Ek bilgiler bölümünde ise açıklama yapmanız gerekiyor, bazı insanları görüyorum destan yazıyorlar, hayat hikayelerini anlatıyorlar ve bir sürü şeyler yazıyorlar. Karşınızda bu formu okuyacak insanı baymanıza gerek yok. Kısa ve net bir şekilde durumu izah edebilirsiniz.

9. Sizin Profil Fotoğrafınızı Kullanıyorsa;

 Benim instagram kullanıcı adım @ufukkaracacom şikayet ettiğim hesap benim fotoğrafımı profil fotoğrafı olarak kullanıyor kaldırılmasını talep ediyorum. Fotoğrafın orjinali de budur diyerek kendi profilinizde yüklüyse o fotoğraf linkini ekleyebilirsiniz.

10. Hesap Adınıza Açılmışsa Ve Sizin Fotoğraflarınız Kullanılıyorsa;

 Hesap beni taklit ediyor, fotoğraflarımı kullanıyor kapatılmasını talep ediyorum.

11. Hesap Farklı Ad, Soyad İle Açılmışsa;

 Farklı ad ile kullanılan hesaptaki fotoğraflar şahsıma aittir, hesabın kapatılmasını talep ediyorum.

 Bu form fotoğraf şikayet formu değildir sadece profil fotoğrafını sizin fotoğrafınız olarak kullanıyorsa ve ad, soyad farklı olup sizi taklit ediyorsa kullanın

12. Fotoğraf Şikayet Etmek İçin;

 Hesabınız kapandıktan sonra Google Arama ve Google Görsel aramada fotoğraflarınız görünüyorsa Google Görsel Aramadan Fotoğraf Kaldırma başlıklı makalem işinize yarayacaktır.

Sonuç;

Metin

3 “Sahte Hesap Kapatma Yolları? Adıma Sahte (Fake) İnstagram Hesabı Açılmış, Nasıl Kapattırabilirim?” üzerine düşünceler

  1. Melike dedi ki:

    Merhabalar benim adima bircok hesap acilmis ve benim şahsi fotoğrafimi kullanarak herkese cinsel icerikli mesajlar atiliyor ben sikayet formu doldurdum kimlik elimde fotograf yukledim fakat kimliginiz es deger degildir bilgiler alinmadi diye red cevabi geldi yardimci olun lutfen

  2. Ümit Çelik dedi ki:

    Hesabımın şifresini unuttum. Şikayet ettiğim hesap bana ait. Kapanmasını arz ediyorum.

  3. Ümit Çelik dedi ki:

    Bu kullanıcının kapanmasını arz ediyorum. Hesabımın şifresini unutum bu yüzden kapanmasını istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir