SEO (Search Engine Optimization)

SEO İçin Önemli Tavsiyeler

SEO İçin Önemli Tavsiyeler - SEO

 SEO için önemli tavsiyeler yazımızda yapılması gereken bazı maddelerden bahsedeceğiz. Arama motoru optimizasyonu genellikle web sitenizin bazı bölümlerine küçük düzenlemeler yapılması anlamına gelir. Tek tek incelendiğinde bu değişiklikler sadece eklemeler gibi görünebilir, ancak diğer optimizasyonlar ile birlikte sitenizin kullanıcı deneyimine ve organik arama sonuçlarındaki performansına gözle görünür etkide bulunurlar. Arama motoru optimizasyonu, sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü artırmak için atılabilecek en iyi adımdır, ama her durumda site içeriğinizi arama motorlarına göre değil ziyaretçilerinize göre düzenlemeniz daha uygun olacaktır. Bu yazımızın devamında SEO için önemli tavsiyeler den bahsedeceğiz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

  Her iş sahibi, daha fazla trafik ve daha fazla satış elde etmek için gelişmiş SEO tavsiyelerini dikkate almalıdır. 1 saatte nasıl SEO yapılacağını öğrenmek istiyorsanız, yazıya tıklayarak gidebilirsiniz.

1. Müşterilerinizin Gerçekte Ne Aradığını Öğrenin

SEO İçin Önemli Tavsiyeler - SEO
SEO İçin Önemli Tavsiyeler

 Web sitenize giren kullanıcı sizden elma istiyorsa sizin ona armut vermeniz pek de mantıklı olmayacaktır. Bu nedenle kullanıcılara istedikleri şeyi vermeniz gerekiyor. Google web sitenize giren kullanıcıların nasıl faaliyetler gerçekleştirdiklerine dikkat etmektedir. Eğer web sitenize ilk kez giren bir kullanıcı başka sayfaya geçmeden veya o sayfa içerisinde etkileşimde bulunmadan hemen çıkıyorsa sorun var demektir. Böylelikle kullanıcıya hiçbir şey vermeyen web sitesi kalıcı olmayacaktır.

2. Arama İçin Optimize Edilmiş Sayfalar Oluşturun

 Müşteriler, ürünlerinizi satın almadan önce onları bulabiliyor olmalıdır. Bunun temel yolu ise arama yapmaktan geçer. Müşteriler, ürün için sağladığınız bilgiler (başlık, açıklama vb.) ile eşleşen anahtar kelimeleri girerek arama yapar. Metin eşleşme derecesi, fiyat, bulunurluk, seçim ve satış geçmişi gibi faktörler, ürününüzün müşteri arama sonuçlarında nerede görüneceğini belirler. Ürününüz için uygun ve eksiksiz bilgiler sağlayarak, ürününüzün görünürlüğünü ve dolayısıyla satışlarınızı artırabilirsiniz. Aşağıda, ürün liste kayıtlarınızı daha iyi hale getirmek için bazı genel talimatlar verilmiştir.

3. Hem Arama Motorları Hem De Ziyaretçiler Tarafından Erişilebilir Olun

 Web sitenizi ziyaret eden okuyucuları cezbetmenizi ve ilgisini çekmenizi sağlamak için uzun içerik stratejisine geçmeniz gerekecektir. 3.000 veya daha fazla kelimeden oluşan uzun biçimli içeriğin, kısa biçimli içeriğe göre daha fazla trafik ve daha fazla paylaşım aldığı gösterilmiştir. Odağınızı kaliteli uzun biçimli içerik oluşturmak, arama sıralamanızı büyük ölçüde iyileştirecektir. Bununla birlikte, uzun içeriklerin başarılı olması için okuyucuların ilgisini çekebilmesi gerekir.

 Okuyucuların ilgisini canlı tutmak için içeriğinizi H2 ve H3 alt başlıklarını kullanarak birden çok alt bölüme ayırmanız önemlidir. Bu durum içeriğiniz daha taranabilir hale getirecektir.

4. Diğer Web Sitelerinden Geri Bağlantılar Oluşturun

 İş ortaklığı, dijital dünyada da varlığını sürdüren bir olgudur. Backlink, web siteleri arasında yürütülen bir iş ortaklığı sayılabilir. Temel tanımı ile backlink; bir siteden başka bir siteye verilmiş olan bağlantıdır. Diğer bir deyişle bir internet sitesinde başka bir internet sitesinin linkinin yayınlanmasıdır. Bu yöntem ile siteler birbirlerine referans olur, kullanıcılara bağlantıya konu olan site önerilir, bağlantı almış olan site ise hem verilen linke tıklayanlar üzerinden yeni ziyaretçiler kazanır hem de arama motoru algoritmalarının gözünde artı puan kazanır.

 Bir sitede yayınlanan bir içeriğin bazı bölümlerinde, kullanıcıların tıklayabileceği bağlantılar olur. Bu bağlantılar, kullanıcıyı farklı bir siteye yönlendirir. Örneğin bilgisayar satan bir e-ticaret sitesi, bir teknoloji blogundan backlink alabilir ve bu teknoloji blogu, bilgisayarlarla ilgili bir içeriğinde, backlink alan sitenin bağlantısına yer verir. Kullanıcılar, güvendikleri sitelerde gördükleri bağlantılara da güvenirler ve tıklarlar. Dolayısıyla bu yöntem, bir çeşit referral trafik kaynağı da sayılacaktır. Backlink ücretli ya da ücretsiz bir şekilde alınabilir. Ancak ücretli alımlarla ilgili farklı görüşler mevcuttur ve bu yöntem Google tarafından önerilmemektedir.

5. SEO Sürecinizi Takip Edin

 2022 yılında Google’ın kullanıma sunması planlanan MUM algoritması ile artık Google, içeriklerinizde yer alan görselleri, videoları ve benzeri medya türlerini yapay zeka yardımı ile tam anlamıyla anlamaya başlayacak. 

 Durum böyle olunca web sitenizde yer alan kalitesiz görseller üzerinde optimizasyon yapmanız gerekecektir. Görsellerinizin üzerinde rahat okunamayan yazılar, pikselleşmiş görseller veya içeriklerinizle alakasız görseller kullanmanız pek de sağlıklı olmayacaktır

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir