Grafik Tasarım

UX Tasarım Nedir? UX Tasarım Neleri Kapsar?

UX Tasarım Nedir - Grafik Tasarım

 UX tasarım  “Kullanıcı Arayüz Tasarımı” olarak karşımıza çıkar. Bir online platformda görebildiğiniz her alan arayüz olarak nitelendirilir. Arayüz tasarımında iyileştirme ve geliştirme yapmak kullanıcı deneyimini olumlu etkiler. Bunun için arayüz tasarımcıları ikon yerleri, renk skalaları, oran ve orantı gibi değişkenleri kullanırlar ve geliştirirler. Bu haliyle baktığımız zaman UI design grafik elementlerinden oluşan tasarımsal işlemlerdir.

 UX tasarımı kullanıcı deneyimi tasarımıdır. UX tasarımı, kullanıcıların etkileşime girdiği tasarım öğelerinin yapısına ve mantığına odaklanır. UX tasarımcıları, bir ürünün kullanılabilirliğini, erişilebilirliğini ve kullanıcı memnuniyetini en üst düzeye çıkarmayı amaçlar. Kullanıcı etkileşimini geliştirmek için çalışır. UX design, fikirlerin üretilmesi, iletilmesi ve iyileştirilmesi için kullanılan, elle yapılan bir tasarımdır. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz

İçindekiler ;

Dikkat !

  UX tasarımcıları, bir ürünün kullanılabilirliğini, erişilebilirliğini ve kullanıcı memnuniyetini en üst düzeye çıkarmayı amaçlar.

1. UX Tasarım Süreci

UX Tasarım Nedir - Grafik Tasarım
UX Tasarım Nedir?
  • Benzer örnekler araştırılır.
  • Hedef kitlenin kullanıcı deneyimi analiz edilir. Örneğin, sıkça sorulan sorular, şikâyetler gibi platformlardan yararlanılabilir.
  • Farklı özellikler planlanır.
  • Farklar, etkileşimi arttıracak şekilde tasarlanır.
  • Kullanılacak renkler, yazı stilleri ve diğer tüm dış unsurlar belirlenir.
  • Wireframe adı verilen, şema tasarımı yapılır.
  • Kullanıcı deneyimi test edilir.
  • Etkileşimin arttığı veya azaldığı detaylar, tespit edilir.

2. UX Tasarım Neleri Kapsar?

 UX design kapsamına baktığımız zaman, ui ux design çalışmalarının entegreli ilerlediğini görebiliriz. Şöyle ki, UI tasarımın kullanıcıya nasıl görünmesi gerektiğini belirler ardından devreye UX girer. UX tasarımın etkileşime dönüşmesi için çalışır, kullanıcı davranışlarını test eder ve geliştirir. Kendi içerisinde yaratıcı düşünce ile analitik düşünceyi birleştirir ve bu en önemli aşamasıdır. Empati ile kullanıcı zihniyetini çözümler, güçlü problem çözme özelliği vardır. İş birliği yapmanın önemini bilir ve UI ile entegreli çalışır. 

 Teknolojiden, iş dünyasından ve tasarımdan etkilerle gelişir. Kullanıcı hikayeleri ve avatarları oluşturur, iyi bir hedef kitle betimleyicisidir. Etkiletişim tasarımı ve bilgi mimarisini en iyi çözümlemesi gerekenler UX tasarımcılardır. UX, esnek, uygulanabilir ve ölçülebilir olmalıdır. Kısaca ui ux design amaçları anlayıp dijitale dönüştürür, verileri toplayıp etkileşim için işler. Bir UX çalışmasının başarılı olması halinde müşteri sadakatinde ciddi bir artma, pazar payında yükselme ve daha güçlü rekabet gücü sağlar.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir