Genel, Web Tasarım

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir - Web Tasarım

 Web Tasarım Nedir? Web Tasarım neden gereklidir ve ne işe yarar gibi sorularınıza bu yazımda cevap vermeye çalışacağım. Web Tasarım resimler, ,ikonlar, metinler, videolar gibi içeriklerin bulunduğu düzene denir. Web sitesi içeriklerinin düzenli şekilde artması ve siteye kullanıcı akışını arttırmaya marka bilinirliğini arttırmaya yardımcı olan yapıdır. sunulmasıdır. Şirketiniz veya kişisel olarak sizlerin dijital dünyada büyümesi, tanınması ve doğal yolla kullanıcı akışının sağlanması için bir web sitesine ihtiyaç duyarsınız. Web sitesi yaparken veya yaptırırken projenin amacını ve hedefini doğru belirlemelisiniz, planlı proje sizleri daima kusursuz sonuca ulaştıracaktır. Buyurun yazımızın devamına geçerek web tasarım hakkında bilinmesi gereken tüm detayları birlikte inceleyelim. 

İçindekiler ;

Dikkat !

 Web Tasarım Planlaması yapılırken web sitenin kullanım amacını, sektörünü, en ciddi rakiplerini bilmeniz ve not almanız gereklidir. Web sitenizi o sektörün en yukarısına çıkarmak istiyorsanız rakiplerinizin her hareketini iyi ezberlemeli ve onların hamlelerine ciddi karşılık vermelisiniz, sitenizi daima rakiplerinizden üstün kılacak doğru hamleler belirlemeli ve ona uygun yollar izlemelisiniz. Web sitesi tasarlarken izlenmesi gereken yolları sizler için kabaca derledim, bu planlamanın detaylarını okumak için Web tasarım planlaması ile alakalı yazdığım yazıma göz atabilirsiniz.

1. Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Nedir - Web Tasarım
Web Tasarım Nedir?

  Web Tasarım yapmak için kullanılan bir çok çözüm ve bir çok alt yapı bulunmaktadır. Gelişen dijital dünya ile birlikte HTML, CSS, Javascript gibi sistemlerde gelişmekte ve ilerlemektedir. Kreatif, kullanışlı ve fark edilebilir bir web sitesi yapmak için planlamanızı doğru yapmalı ve hedefinize en doğru nasıl gideceğinizi belirlemelisiniz. Günümüzde Web sayfası inşa ederken en çok kullanılan sistemlerden birisi WordPress’tir. Web tasarım yaparken öncelikle bir amacınızın olması gerekmektedir, yapacağınız web sayfasının amacı ne satış mı? blog mu? kurumsallık mı? tanınmak mı? yönlendirme mi? veya her ne ise sayfanızı kurma amacınızı belirlemeli ve kreatif tasarımlarınızı ona göre belirlemeli doğru içerikler ile web sitenizi güçlendirmelisiniz. Web tasarım oldukça kapsamlı ve geniş bir konudur, web tasarıma başlamadan önce yapılması gereken planlama nasıl olmalı? diğer başlığa geçerek öğrenebilirsiniz. 

2. Web Tasarım Planlaması Nasıl Yapılmalı?

 Web sitenizi yayına almadan önce yapmanız gereken planlama şeması alt tarafta belirttiğim şekilde olmalıdır.

 1. Hedef Koy
 2. Planlamanı Yap
 3. Rakip Analizi Yap
 4. Projelendirme ve Şema Oluşturma
 5. Harekete Geç ve Şablonunu Belirle
 6. Sonuçlarını Değerlendir
 7. Sayfanı Güçlendir ve Yayına Hazırla
 8. Web Sitesinin Doğru Çalıştığından Emin Ol
 9. Web Siteni Yayına Al ve Düzenli rapor tut

3. Peki Web Tasarım Neden Gereklidir?

Web Tasarım Nedir?

  Web sitenizin temel amacı, web sitesine ulaşan kullanıcıların ve web site sahibinin ortak şekilde sayfadan bir yarar elde edebilmesidir. Karşılıklı fayda sağlayan bir web sitesi temel amacına ulaşmış kabul edilir ve daha büyük başarılar için en büyük adımı atmış sayılırsınız. Ürününü tanıtmak isteyen bir firma ile ürünü tanıyan, beğenen ve satın almak isteyen bir ziyaretçi buna güzel bir örnektir.

Web tasarımı çok çeşitli amaçlar doğrultusunda projelendirilir ve sunulur. Peki bunlar neler?

 • Kurumsal tanıtım amaçlı web siteleri
 • Ticari ürün satış ve tanıtım web siteleri
 • Kişisel blog web siteleri
 • Haber web siteleri
 • Sosyal medya web siteleri
 • Online satış veya E-ticaret web siteleri

3.1 Web Tasarım Türleri Neler?

 Web tasarım türleri kişinin ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Kurumsal bir firmanız varsa kurumsal kimliğinizi yansıtan bir web sitesi yapmak zorundasınızdır. Bunun için Kurumsal web sitesi tasarım seçeneğini kullanmalısınız.

Online ticaret yapacaksanız. E – ticaret tasarımı yaptırmalısınız.

Google’ da organik bir şekilde üst sıralar da yer almak istiyorsanız. SEO uyumlu web sitesi tasarımı tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Ya da fazla bir bütçem yok web sitem olsun diyenlerdenseniz Hazır web siteleri tam size göredir.

 • Kurumsal Web Tasarım
 • Hazır Web Sitesi Tasarımı
 • Mobil Uyumlu Web Sitesi Tasarımı
 • E-Ticaret Sitesi tasarımı
 • SEO Uyumlu Web Sitesi Tasarımı
 • Özel Proje Tasarımları

4. Web Sitesi Yapılırken En Çok Nelere Dikkat Edilmeli?

  Web sitesi tasarlarken kullanıcı kitlenizin o sayfada ne aradığını doğru sezmeniz gereklidir, siteniz hangi sektöre hangi amaca göre kullanılacaksa ona uygun görseller, içerikler ve fonksiyonlar eklemelisiniz. Tasarıma başlamadan önce tüm bilgileri ve içeriklerinizi hazır tutmak işlerinizi aşırı kolaylaştıracaktır. Sitede kullanacağınız görsel, yazı, slogan, telefon numarası, logo vs. gibi tüm detayları klasöre eklemeli ve sitenin içerisine entegre etmek için hazırda tutmalısınız. Doğru renk seçimleri yapmalı ve kullanıcılarınıza sitede sıkılmayacağı ve sektöre uygun kreatif renkler belirlemelisiniz. Sayfa içerisinde kullanıcıların ulaşabileceği butonlar ve linkler koymalısınız bu sizin hem site içerisi dolaşımınızı arttıracak hem de daha fazla kullanıcı çekmenize yardımcı olacaktır. 

 Web tasarım hakkında daha detaylı destek almak isterseniz iletişime geçebilirsiniz. Aklınızda soru işareti kalmasın 🙂

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir