SEO (Search Engine Optimization)

YouTube SEO Nedir? YouTube SEO Nasıl Çalışır?

YouTube SEO Nedir - SEO

Bu yazımızda YouTube SEO hakkında merak ettiğiniz soruları cevaplamaya çalıştık. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. YouTube SEO, Youtube’da bulunan videolarınızın YouTube arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını amaçlayan optimizasyon çalışmalarına verilen isimdir. SEO çalışmaları sayesinde, YouTube’da video paylaşımı yapan kişi ve işletmeler arama sonuçlarında daha fazla kullanıcıya ulaşabilmekte, video izlenme sürelerini ve abone sayılarını daha kolay bir şekilde arttırabilmektedir.

İçindekiler ;

Dikkat !

 İçeriğinizin konusu kadar, kalitesi de önemlidir. Yani görüntü kalitesi, ses kalitesi ve sürükleyiciliği de iyi olmalıdır. Sonuç olarak nasıl videolar attığınızdan çok, videoları ne şekilde işleyip attığınız daha önemlidir. Sizin de bildiğiniz gibi, sanat özgünlük ister.

1. YouTube SEO Nedir?

YouTube SEO Nedir - SEO
YouTube SEO Nedir? YouTube SEO Nasıl Çalışır?

 YouTube arama sonuçlarının algoritma tekniği, Google’a göre çok daha basitleştirilmiştir. O kadar basittir ki, aslında  SEO hakkında pek bir şey bilmeyen kullanıcıların videosu bile milyonlarca kez izlenebilir. Terimsel olarak bilmenizin şart olmadığı YouTube , ilgili arama sonuçlarında yer almanız için gereken maddeleri, kullanıcılara basit bir şekilde sunuyor. Video yüklerken girilen bütün veriler, arama sonuçlarının doğru çalışması için ekleniyor. YouTube’un diğer bir özelliği ise; kopya içerikten muaf tutulmasıdır. Yani sizin içeriğiniz kopya ise zaten telif sorunu yaşarsınız. Bu açıdan kopya içerik olayına takılmak anlamsız olacaktır. Başka birinin yüklediği videoyu tamamen aynı şekilde yüklerseniz YouTube, arama sonuçlarında zaten olan o videoyu göstermeyecektir. Aynı videoyu farklı bir başlık ile girerseniz de, arandığınızda çıkma ihtimaliniz düşecektir.

2. YouTube SEO Nasıl Çalışır?

 İşe en iyi anahtar kelimeyi bularak başlayın. Bildiğiniz üzere SEO için anahtar kelime araştırması en önemli etkenlerden biridir. Bu, YouTube için de aynı şekilde geçerlidir. Video anahtar kelimeniz, videonuzun görünürlüğünü ve bulunabilirliğini artıracaktır.

 Kaliteli ideolar oluşturun, devamlılığı olan konular seçin. Video başlığınızı optimize edin. Video açıklamanızı optimize edin. Etiketlerinizi optimize edin. Küçük resminizi etkili seçmeye çalışın. Alt yazı ekleyin. Sosyal medyalarda paylaşın.

3. YouTube SEO İçin Yapılması Gerekenler

 YouTube için aranan videoya ulaşmak adına anahtar kelimeyi başlık içinde geçirmek önemli bir etkendir. Başlık oluştururken ilgi çekici, merak uyandırıcı seçimler yapmalısınız. Böylelikle artan trafiğinizin yanında etkileşiminiz de aynı şekilde artacaktır. YouTube video açıklamasında da aynı şekilde benzer anahtar kelimeleri kullanmak başlıkla alaka düzeyini önemli oranda artıracaktır. Yaptığınız bu işlem, ilgili anahtar kelimeye benzer kullandığınız diğer kelimeler sayesinde bulunma ve izlenme oranınızı da artıracaktır. Direkt videonuz ile eşleşecek kelimeler kullanmanız etkili olacaktır. Kullanıcıların yaptıkları arama sonrasında videoda ne kadar zaman geçirdikleri de önemli bir etkendir. Eğer uzun süre vakit geçirmişlerse, anahtar kelime ile videonun eşleşme oranı aynı şekilde artacaktır. Google’da olduğu gibi, YouTube’un da kendine özgü otoritesi vardır. Bu otoritelere göre aynı içeriklere sahip 5 dakikalık bir video, 15 dakikalık diğer bir videoya göre daha fazla izlenme almış olabilir. Yüklediğiniz her video, seçtiğiniz her başlık, her anahtar kelime ya da kullanıcıların sitenizde geçirdiği her an, YouTube algoritmasına etki edecek öneme sahiptir.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir