SEO (Search Engine Optimization)

Etkili SEO Teknikleri Nelerdir?

Etkili SEO Teknikleri Nelerdir - SEO

 Etkili SEO teknikleri öncesinde site yapınızın doğru tasarlanmış olması gerekmektedir. Site yapınız diğer tüm teknik SEO süreçlerinizi etkilemektedir. Özellikle e-ticaret siteleri için bu yapının doğru kurgulanması çok önemlidir. Doğru oluşturulmuş bir site yapısı arama motorlarının site sayfalarının tümünün taraması için yardımcı olacaktır. URL yapınızın doğru kurgulanması da site yapınızı desteklemek açısından faydalı olacaktır. Bu yazımızın devamında Etkili SEO Teknikleri hakkında birkaç bilgi paylaştık. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Doğru oluşturulmuş bir site yapısı arama motorlarının site sayfalarının tümünün taraması için yardımcı olacaktır. 2022 SEO trendlerini okumak isterseniz yazıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

1. Site İçi Linkleme Yapın

Etkili SEO Teknikleri Nelerdir - SEO
Etkili SEO Teknikleri

 Site içi linkleme en kısa ve doğal tabiri ile birbiri ile alakalı içeriklere site içinde geçiş yapılmasını kolaylaştırmak için yapılan çalışmalardır. İlgili içeriğe yönlendirme işlemidir. Bu işleme aynı zamanda dahili bağlantı da denilir.

2. Site Hızınızı Kontrol Edin

 Hızlı açılmayan siteler kullanıcılarına iyi deneyim yaşatamadığı için arama motorlarının da güvenini kaybediyor. Daha geç tarandığı için içerik kalitesi yüksek olsa da arama sonuçları sıralamasında gerilerde yer alıyor. Dolayısıyla sahip olduğunuz web sitenizin hız açısından optimize edilmesi gerekiyor. Bu da beraberinde daha fazla organik trafik, daha fazla kullanıcı ve marka prestiji getiriyor. Peki site hızı nasıl artırılır? Bunun için yapmanız gerekenleri 5 adımda sıralıyoruz.

  1. Hosting Seçimi
  2. Tema Seçimi
  3. Benzer Kod Bloglarından Kurtulun
  4. Görselleri Optimize Edin
  5. Sıkıştırılmış Dosyalar

3. İçerik Optimizasyonu Yapın

 İçerik optimizasyonu, internet aramalarında daha iyi sıralamalar elde etmek için içeriklerin arama motorlarına ve ziyaretçilere göre optimize edilmesidir. Bu optimizasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken faktörler bulunur. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucu optimizasyon kriterleri belirlenmiştir. Bu kriterlere uygun şekilde bir içeriği düzenlemek içerik optimizasyonu anlamına gelir.

4. Başlık ve Alt Başlıklarınızı Düzenleyin

 SEO başlık optimizasyonu, arama motorlarının sayfanızın bir arama sorgusuyla alakalı olup olmadığını belirlemek için kullandığı önemli bir faktördür. Kısacası sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız SEO başlık optimizasyonuna dikkat etmeniz gerekiyor.

5. Sitenizde Kullanıcı Deneyimine Yer Verin

 Kullanıcı deneyimi kısaca, web sitelerinin kullanıcı üzerindeki etkisi anlamına gelir. Uluslararası literatürde de UX (User Experience) olarak ifade edilmektedir. Daha açık bir ifade ile bir kullanıcının web sitesindeki tüm etkinlikleri, kullanıcı deneyimi olarak nitelendirilir. Web sitesinin tasarımı, içeriğin okunabilirliği, reklamların sayısı ve biçimi gibi farklı pek çok faktör kullanıcı deneyimini etkilemektedir. 

6. Search Console'u Etkili Bir Şekilde Kullanın

 Eski Adıyla Google Webmaster Tools, yeni adıyla Google Search Console, Google tarafından site sahiplerine sunulmuş ücretsiz bir araçtır. Bu aracı kullanarak, sitenizin Google aramalarında nasıl bir performans sergilediğini kolaylıkla analiz edebilirsiniz Daha da önemlisi; web siteniz hangi aramalarda öne çıkıyor, backlink’ler, site trafiği gibi birçok konuda önemli verilere de ulaşabilmeniz mümkün.

 Kısacası, sitenizin hangi noktalarda yüksek performans gösterdiğini kolaylıkla görebilirsiniz. Bu da çok daha başarılı SEO iyileştirmeleri yapabilmek anlamına geliyor. Bunun dışında web siteniz Google aramalarında belirli hatalar veriyor olabilir. Search Console ile bu hataları tespit etmek de bir o kadar kolaydır. Böylece sitenizle ilgili teknik hataları Google Analytics, Google Trends ve Google Ads ile de entegre bir şekilde tespit ederek düzeltebilirsiniz.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir