Google Ads

Google Reklam Verme Nasıl Olur? Reklam Nasıl Yayınlanır?

Google Reklam Verme Nasıl Olur - Dijital Pazarlama

 Google reklam verme nasıl olur? Bunu anlamak için, reklamların öncelikle kampanya oluşturarak yayınladığını bilmemiz gerekiyor. Google’a reklam verebilmek Google Ads paneline giriş yapmalısınız. Google Ads hesabınız yoksa hemen bir hesap oluşturmalısınız. hesap oluşturduktan sonra açıklanacak panel üzerinden öncelikle kampanya oluşturmalı ve kampanya oluşturma işlemlerini de reklam grubu ve reklam oluşturma olarak devam ettirmelisiniz. 

İçindekiler ;

Dikkat !

Önemli not alanı

1. Kampanya Oluşturma

Google Reklam Verme Nasıl Olur - Dijital Pazarlama
Google Reklam Verme Nasıl Olur? Reklam Nasıl Yayınlanır?

 Kampanya oluştururken öncelikle hedefinizi belirlemelisiniz. Web sitesi trafiği mi istiyorsunuz, satış mı, yerel mağaza ziyaretleri ve tanıtımları mı? Yeni başlıyorsanız web sitesi trafiğini tercih edebilirsiniz. Bu seçeneği seçtikten sonra sırasıyla:

  • Reklam türünü seçersiniz (Arama ağı mı, görüntülü reklam ağı mı ya da diğerlerinden birini mi?)
  • Hedefinize ulaşmak istediğiniz web sitesinin adresini seçersiniz.
  • Kampanyanıza isim verirsiniz.
  • Bütçe ve teklif verirsiniz. 
  • Kampanyanızın görüneceği alanı seçersiniz. Burada Google Arama Ağı İş Ortaklarını Dahil Et seçeneği de çıkar. Bu işareti tıklayabilirsiniz ancak çok da trafik alan yerler olmadığını belirtmek gerekir. Görüntülü Reklam Ağı seçeneği de eğer dahil etmek isterseniz şıklarda önünüze çıkacaktır.
  • Konum ve dil seçimlerini de yaptıktan sonra artık reklam grubunu oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 Kampanya oluşturma esnasında önemli ufak detaylar da karşınıza çıkar. Ancak bu detaylar her işletmenin ihtiyaçlarına göre belirleneceği için burada detayları açmak istemedik. Kampanya kırılımlarını dile göre, yerleşime göre, cihaz hedeflemesine göre, kitle hedeflemesine göre de yapabilirsiniz.

2. Reklam Grubu Oluşturma ve Reklamı Yayınlama

 Reklam grubu oluştururken dikkat edilmesi gereken önemli konular vardır. Bunların başında hizmet ve ürünlerinizi doğru bir şekilde sınıflandırmış olmanız gelir. Beyaz eşya satan bir mağaza olduğunuzu düşünelim. “Beyaz Eşya” adında bir kampanya oluşturdunuz. Bütün beyaz eşyaları da bu reklam altında girdiniz. Web siteniz yeterince tıklanma alsa da satın alma işlemi ya da mağaza ziyaretleri beklediğiniz gibi değil. Bunun en önemli sebebi, reklam gruplarını ayrıştırmış olmamanızdır. Her ürün için ayrı bir reklam grubu ve anahtar kelime listesi hazırlamalısınız. Bu sayede hangi ürün için ne kadar trafik aldığınızı ve doğru reklam şeklinizin hangisi olduğunu ölçebilirsiniz. 

 Web sitenizin ilişkili URL’sini girerek devam edebilirsiniz. Reklamını vermek istediğiniz ürünü de ilgili alana yazarak bir anahtar kelime listesine ulaşırsınız. Bu anahtar kelimeleri 12, en fazla 15 civarı tutmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca anahtar kelime eşleme biçiminizi de belirlemiş olmalısınız. Sıralı eşleme mi, tam eşleme mi, geniş eşleme mi kullanacaksınız? 

 Burada anahtar kelimelere uygun başlıklar girmeniz gerekecek. Ayrıca “Görünen Yol” kısmını da doldurmanızı öneririz. Bu sayede nihai URL’nize eklenecek olan alakalı kelime ile kullanıcı doğru adreste olduğuna emin olacaktır. 

 Başlıkların anahtar kelime listenizle uyumlu olmasına dikkat edin. Aynı zamanda işletmenizi daha öne çıkarmak için başlıklar bölümüne ayrıcalıklarınızdan bahsedebilirsiniz. Unutmamanız gereken nokta 30 karaktere sığdırmak zorunda olduğunuzdur. Bu nedenle etkileyici ve amaca uygun başlıklar seçmeyi deneyin. Örneğin “Hızlı Kargo Avantajı”, “Ertesi Gün Kapınızda”, “Online Diyet”, “Erken Rezervasyon Fırsatları” gibi kendi amacınıza uygun başlıklar belirleyebilirsiniz. Bütün başlıkları bunlardan seçmemelisiniz. Dediğimiz gibi başlıklarınız anahtar kelimelerinizle uyumlu olmalı.

 Başlıkları belirledikten sonra 90 karakterlik açıklama kısmına geçersiniz. Burası başlıklarınızın hemen altında görünen, biraz daha ayrıntı verebildiğiniz alandır. 

 Daha sonra site bağlantısı, açıklama metni uzantıları ve telefon uzantısına geçersiniz. Diğer uzantılara tıklayarak yeni eklemeler yapabilirsiniz. Bu uzantılar sayesinde sayfanız daha geniş bir alan kaplayacak ve daha dikkat çekici olacaktır. Ancak asla ama asla unutmamanız gereken bir nokta şudur ki; daha dolu görünsün diye alakasız içerikler ekleyip sitenizin kalite puanını düşürmemelisiniz.

 Bütün bunları yaptıktan sonra Google Ads size reklamınızı inceleme olanağı sunacaktır. Uygun gördüğünüz yerleri düzeltip  reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Detaylarda boğulmak istemiyor ve vakit kaybetmeden reklam vermek istiyorsanız profesyonel bir destek almanızı tavsiye ederim.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir