Video Prodüksiyon

Kurgu Yönetmeni Ne Yapar?

Kurgu Yönetmeni Ne Yapar - Video Prodüksiyon

 Kurgu Yönetmeni Ne Yapar? adlı yazımızla ilgili daha detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz

 Kurgu, yapılan çekimler sonunda elde edilen projenin düzenlenerek senaryoya uyarlanmasıdır. Kurgu yönetmeni ne yapar? Diye soruyorsanız, bu montaj işleminden sorumlu olan kişi kurgu yönetmenidir. Bir projede; yönetmen, senarist, oyuncular ve teknik ekip en üst düzeyde olursa bir o kadarda  profesyonel bir kurgu yönetmeni olması kaliteli bir sonuca ulaşmak için en kilit detaylardan biridir. Projeyi kurguya hazırlmak ses ve görüntüyü yapıma uygun bir halde bir araya getiren kişidir. Kurgu planlarının yapılması, çekim projeleriyle ilgili formatlara aktarılması, montaj süreçlerinin koordinasyonun sağlanması gibi problemlerin çözümleri kurgu yönetmeninin sorumluluğundadır.

İçindekiler ;

Dikkat !

Önemli not alanı

1. Kurgu Yönetmenin Yapması Gereken Temel Unsurlar

Kurgu Yönetmeni Ne Yapar - Video Prodüksiyon
Kurgu Yönetmeni Ne Yapar?

 Kurgu kelimesi, İngilizce’de “Editing” anlamına karşılık gelmektedir. Kurgu için kullanılan başka yaygın tanım da, montajdır. Reklam, televiyon ve sinema her iki sektörde de kullanılmaktadır. Bir filmin kesitlerini ve ses bandını, bir projeyi mantıklı ve uyumlu bir şekilde anlatabileceği bir diziye koymak olarak tanımlamaktadır. David Bordwell ve Kristin Thompson, kurguyu bir projenin, hemen ardından gelen projeyle olan koordinasyonu olarak tanımlamaktadır. Son dönemlerde kurgu, planların düzenlenmesi, göz atılması, seçilmesi ve yapımdan sonra elde edilen görüntülerin ve seslerin birleştirilmesi olarak düşünülebilir.

 Modern sinema, reklam ve televizyonda yönetmenler, projenin diğer öğeleriyle daha çok ilgilenebilir. Ancak kurgu film, kısa film, dizi, reklam, diline özgü bir anlatım yöntemidir. Bir film her şeyden önce, yapım aşamasında ki dizi sıralaması arası ilişkilere dayanır. Bir plan, önceki planın izlerini taşır ve sıradaki projeyi izleyiciyi hazırlar. Bu anlamda kurgu, filmsel gerçekliğin üretken bir biçimde düzenlenmesi olarak da düşünülebilir. Kurgu bir filmin tamamlanmasındaki süreçlerden sadece biridir. Planların izlenmesi ve seçilmesi, bir kurgu çıkarılması, kaba kurgusu, yayın kurgusu, kurgulanmış bir temel oluşturulması ve ses kurgusu bu aşamada gerçekleştirilir.

2. Kurgu Yönetmeni Görevleri Nelerdir?

 Elde edilen projeleri dramatik düzeye uygun biçimde kullanan kurgu yönetmeni, kurgu yapılmadan önce ve kurgu yapıldığı esnasında pek çok sorumlulukla karşı karşıya kalmaktadır. Bunlar maddeler halinde şöyledir: 

  •  Kurgu için gereken materyalleri kurgu öncesinde hazır bulundurmak.
  •  Kurgu öncesinde projenin planlamasını yapmak.
  •  Kurgudan elde edilmesi gereken özelliklere sahip ses ve görüntüleri ortaya çıkarmak.
  •  Karmaşık montaj aşamalarını destekleyebilmek.
  •  Kullanılacak olan gereçlerin yayın formatına aktarabilmek. 
  •  Kurgu öncesinde yönetmene fikir sunmak.
  •  Kaba kurguları ele alarak son dokunuşları yapmak.
  •  Bazı işlerde effektleri daha detaylı kullanmak.

3. Kurgu Yönetmeni Olmak İçin Gerekenler Ve Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

 Kurgu formal bir eğitim gerekse de genellikle kreatif görüşlere sahip kişiler kurgu yönetmenliği yapar. İletişim bölümlerinin televizyon ve sinema bölümünden mezun olmak mesleğe adım atmak olarak sayılır. Ön lisans programı olan “Radyo ve TV Programcılığı” okuyan bireylerde kurgu yönetmeni olabilir. 

 Lisans düzeyinde öğrenim alan kurgu yönetmenleri; radyo televizyonun ana kavramları, sinematografi, iletişim bilimi, kurgu kuram ve ilkeleri, sinema akımları, temel fotoğrafçılık, senaryo uygulamaları, dijital kurgu eğitimleri alır. Ön lisans eğitimi ile  görsel estetik, radyo televizyon yayıncılığı, film ve video yapımı, hareketli görüntünün tarihi, kamera teknikleri, görsel kültür, radyo televizyon stüdyoları, fotoğraf makineleri gibi temel dersleri alır.

 Meslek ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de “Kurgu Yönetmeni maaşı ne kadar?” sorusunun cevabıdır. 2022 yılında mesleği icra eden bireylerin maaşları özel ve kamuda değişiklik göstermektedir. Özellikle özel sektörde Kurgu Yönetmeni maaşları farklılık arz etmektedir. Kurgucuların maaşı en düşük 5.040 TL, en yüksek 9.160 TL arasında değişkenlik göstermektedir. En düşük ve en yüksek Kurgu Yönetmeni ortalamasına göre Kurgu Yönetmeni maaşı yaklaşık 6.350 TL seviyelerindedir. Bu maaş bilgileri bağlayıcı değildir. Bazı firmalarda daha düşük veya daha da yüksek maaşlar teklif edilebilir.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir