Grafik Tasarım

Profesyonel Logo Tasarım Nasıl Olmalıdır? Logo Tasarımın Önemi Nedir?

Profesyonel Logo Tasarım Nasıl Olmalıdır - Grafik Tasarım

 Logo tasarım dijital ya da basılı olmak üzere bir kavram veya düşünceyi temsil etmek amacıyla kullanılan sembollerdir. Logo bir oluşumu, fikri  temsil etmek yada ürün ve işletmenin markalaşmasını sağlamaktır. Bu noktada tasarım çalışması çok önemlidir. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz

İçindekiler ;

Dikkat !

  Tasarım yaptığımız nesnenin kullanım amacın göre renk seçimi yapılmalıdır. Rahatsızlık verici bir görünüm vermemek için bu uyumlara dikkat etmek önemlidir.

1. Profesyonel Bir Logo Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Profesyonel Logo Tasarım Nasıl Olmalıdır - Grafik Tasarım
Profesyonel Logo Tasarım Nasıl Olmalıdır?

 İyi bir logo öncelikle marka faaliyetlerini yansıtmalıdır. Marka ile ilgili fikir vermeli ve markanın çalışmalarıyla tutarlı olmalıdır. İyi bir logonun taşıması gereken özellikleri şu şekilde belirtebiliriz

  • Sade ve dikkat çekici olmalıdır.
  • Yaratıcılığı yansıtmalıdır
  • Evrensel olmalıdır.
  • Akılda kalıcılığı fazla olmalıdır
  • Kişilere güven vermelidir.

2. Logo Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Öncelikle bir marka veya şirket için logo tasarlarken markayı çok iyi tanımalı vizyonlarını anlamamız gerekir

 Hedef kitleyi iyi belirlemeliyiz. Ürünlere göre tasarımın içeriğini şekillendirip ona göre tasarlamalıyız.

 Logolar marka kimliğini yansıttığı için özgün olmalıdır. Diğer marka ve firma logolarını taklit etmekten kaçınmalıyız.

 Logoda kullandığımız renkleri iyi seçmeliyiz. Markamızın içeriği ve imajıyla uygun ton renkler kullanmamız gerekir.
Renk kullanımında olduğu gibi yazı font ve karakterlerini seçerken de dikkatli olmalıyız. Kullandığımız fon ve karakterler firma veya markamızın imajı ile uygun olmalıdır.

 Tasarım yaparken markamızın her detayını logoya koymaya çalışmamalıyız. Tasarımız elimizden geldiğince okunaklı, sade açık ve basit olmalıdır.

3. Logo Tasarımın Önemi Nedir?

 Tasarım yaparken yazı metinlerinden oluşan bir tasarımdan faydalanabileceğimiz gibi şekil ve sembol içeren tasarımlardan da faydalanabiliriz. Önemli olan markamızın değerlerini, içeriğini en iyi şekilde gösterecek ve belirtecek logoyu yapmaktır.
Tasarım yaparken isim yapmış marka ve firmaların logolarını inceleyebilir kendi yapacağımız logo için fikir edinebiliriz.

 Logolar eskiyebilir. İsim yapmış firma ve markalar uzun süre aynı logoları kullanmazlar. Zamana ve çağa ayak uydurarak logo güncellemesi yaparlar. İsim yapmış marka ve firmaların logo design inceleyip fikir edinebiliriz. Logomuzu tasarlarken yeni fikirleri denemekten kaçınmamalıyız. Fakat yeni bir şeyler denerken de markamızın amacı ve vizyonundan sapmamalıyız. Yeni fikirlerle markamızın vizyonunu harmanlayıp cesur ve yaratıcı fikirlerle tasarım yapmalıyız.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir