Grafik Tasarım

UI Tasarım Nedir? UI Tasarımının Önemi Nedir?

UI Tasarımının Önemi Nedir - Grafik Tasarım

 UI tasarımı kullanıcı arabirimi tasarımı olarak tanımlanır ve bir tasarımın etkileşimli öğelerini içerir. Bu tür tasarım, kullanıcıların ihtiyaçlarının iyi anlaşılmasını gerektirir. Kullanıcıların cihaz üzerinde ne yapmaları gerektiğini tahmin etmeye ve ara yüzün bu eylemleri mümkün kılan unsurlara sahip olmasını sağlamaya odaklanılır. Bu öğeler, açılır listeler, geçişler, bildirimler, ilerleme çubukları vb. gibi şeyleri içerir.

 UI ve UX tasarımcıları hem ciddi grafik tasarım becerileri ile hem de duyarlı tasarım ve web geliştirme konularında mükemmel bir anlayışla desteklenen takım oyuncuları olmalıdır. Grafik uygulamalarına ek olarak, HTML, CSS ve JavaScript gibi programlama dilleri hakkında bilgiye ihtiyaçları vardır.
Grafik Tasarımcılar, tüm grafik tasarım türlerinde yazarlar, editörler, yöneticiler, pazarlamacılar ve sanat yönetmenleri ile işbirliği yaparken çalışmalarını oluşturmak için herhangi bir medya ve teknik birleşimini kullanır. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz

İçindekiler ;

Dikkat !

  UI ve UX tasarımcıları hem ciddi grafik tasarım becerileri ile hem de duyarlı tasarım ve web geliştirme konularında mükemmel bir anlayışla desteklenen takım oyuncuları olmalıdır.

1. UI Tasarım Önemi Nedir?

UI Tasarımının Önemi Nedir - Grafik Tasarım
UI Tasarım

 User Interface, tasarımdaki ara yüzlerle yani, dış tasarımıyla ilgilenir. Dış görünümle ilgili olan tüm tasarımlar, tasarım ile ilgilidir. Bu noktada UX ile karıştırabilirsiniz ama ince bir fark vardır. UX, kullanıcı deneyiminden yola çıkarak tasarım ile kullanıcının etkileşimiyle ilgilenir. UI, kullanıcı etkileşiminden çok, tasarımın göze hitap etmesiyle ilgilenir. Başka bir ifadeyle UX, algılarımızla ilgiliyken, UI gözlerimizle ilgilidir.

 Tüm butonlar, UI tasarım sayesinde yerli yerindedir. Arama motoru, iletişim kısmı, hakkımızda kısmı veya galeri, UI tasarım sürecinde göze en çok hitap edecek şekilde yerleştirilir.

 UX, aslında UI tasarımını da kapsamaktadır diyebiliriz. Arama motorunun veya hakkımızda kısmının nerede daha güzel gözükeceği ile ilgilenirken, UX tasarım için önemli olan kullanıcı etkileşimi ve deneyimi de düşünülmektedir. Dijital bir örnek yerine, hem kadınların hem de erkeklerin kullandığı bir çantayı düşünebiliriz. Çantanın eni, boyutu, şekli ve fermuarının görünüşü UI ile ilgilidir. Fermuarın nerede olduğunda daha çok kullanışlı olacağı, hangi renkte olduğunda daha çok tercih edileceği ise, UX ile ilgilidir.

  İşte, bir web tasarım sürecinde de UI ve UX, görünümden kullanıcı etkileşimine kadar rol almaktadır.

2. Tasarım Süreci Nasıl İlerler?

  • Benzer örnekler araştırılı
  • Hedef kitlenin kullanıcı deneyimi analiz edilir. Örneğin, sıkça sorulan sorular, şikâyetler gibi platformlardan yararlanı
  • Farklı özellikler planlanır.
  • Farklar, etkileşimi arttıracak şekilde tasarlanı
  • Kullanılacak renkler, yazı stilleri ve diğer tüm dış unsurlar belirlenir.
  • Wireframeadı verilen, şema tasarımı yapılı
  • Kullanıcı deneyimi test edilir.
  • Etkileşimin arttığı veya azaldığı detaylar, tespit edilir.
Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir