SEO (Search Engine Optimization)

Site Hızının SEO’ya Etkisi Nedir?

Site Hızının SEO’ya Etkisi Nedir - SEO

  Bu yazımızda Site Hızının SEO’ya Etkisi Nedir? gibi soruların cevabını vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Sitenizin daha hızlı olmasını sağlamak SEO’ya şu şekilde faydalı olur, siteniz ne kadar hızlı açılırsa bilgi almak isteyen birey sizlere ürünlerinize ve markanıza detaylı olarak bakıp ilgi ve alakasını sitenize yöneltecektir.

 Genel olarak bilgi almak isteyen kitle sitelerin yavaş açılmasından şikayetçidir. Size en iyi hizmeti sunacağına inandığınız firmayı seçerseniz kazandığınız sadece madden olmaz insanları manen de kazanabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

 SEO çalışmasının ilk etkisini arama motorlarında hedeflediğiniz kelimelerde organik (reklamsız) sıralamanızın yükselmesi olarak görürsünüz. Bu yükseliş zaman ile web sitenizi ziyaret eden insanların sayısında hissedilebilir bir artış sağlayacaktır.

1. Site Hızı Nedir?

Site Hızının SEO’ya Etkisi Nedir - SEO
Site Hızı

 Bir web sitesinin yüklenmesi için geçen zamana site hızı denir. Herhangi bir web sitesinin mobil ortamda yüklenmesi sadece 15 saniye, masaüstü bilgisayarlarda yüklenmesi ortalama 8-11 saniye arasında değişiklik gösterir. Google’ın önerdiği tahmini süre ise 2 saniye olduğu için web ortamında ideal site hızı olarak bilinir. Sayfa yükleme süresi test edilirken aslında istenilen andan itibaren herhangi bir web sayfasındaki içeriğin sunucundan indirilme süresi göz önüne alınır.

2. Site Hızının Önemi

 Tüm arama motorlarında olduğu gibi Google da ziyaretçilerin görmek istediği sayfalara yönlendirme yapmak ister. Bu sayfaların faydalı ve kaliteli içerik olması dışında site hızına da aynı şekilde önem verir. SEO açısından kullanıcı deneyimi oldukça önemlidir ve bu doğrultuda site hızının ziyaretçilerin trafiği açısından etkisi büyüktür. Site hızı ve kullanıcı deneyimi araştırmalarında elde edilen sonuçta ise, ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğunun sabırsız olduğu kanıtlanmıştır. Bu doğrultuda geç yüklenen sitelerden hemen çıkma (bounce rate) oranı oldukça yüksektir. Diğer bir araştırmaya göre ise yüklenmesi 3 saniyenin üzerinde olan sayfaların, ziyaretçi trafiğinin çoğunu hatta hemen hemen yarısını kaybettiği belirtilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yükleme hızı 1 saniye geciktiğinde dönüşüm oranında %7 kayıp, %11 daha az görüntülenme ve müşteri memnuniyetinde %15’in üzerinde azalma olacağı belirtilmiştir.

3. Site Hızı İçin Sonuç Olarak;

 Yükleme süresinin 4 saniyeden daha fazla sürmesi durumunda her 4 ziyaretçinin 1’i web sitesini terk ediyor,

 Ziyaretçilerin %46’sı yetersiz performans gösteren web sitelere tekrar gelmiyorlar,

 Mobil siteye erişim sırasında açılma hızı 5 saniyeden fazla sürdüğünde ziyaretçi sayfadan direkt olarak ayrılıyor,

 Google ve diğer tüm arama motorları, kullanıcı deneyimine önem veriyor ve aynı şekilde önem veren bu siteleri üste çıkarıyor.

 Site hızını artırma veya performans optimizasyonu yapmak; siteyi oluşturduktan sonra değil, gerekli tüm aşamalarda göz önünde bulundurulmalıdır. Site hızını geliştirme size çok artı sağlayacaktır. Özellikle mobil için hız kriteri en önde gelen etkilerden biri olmuştur. Sitenizi hızlandırıp geliştirerek SEO puanınızı artırabilir ve ziyaretçilerinize daha profesyonel bir site deneyimi sunabilirsiniz. Bu şekilde kitlenizi de genişletebilirsiniz.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir