Genel

Sosyal Medya’da Ne Zaman Gönderi Paylaşmalıyım?

Sosyal Medya’da Ne Zaman Gönderi Paylaşmalıyım - Sosyal Medya

 Sosyal medyada ne zaman gönderi paylaşmalıyım? Günleri ve saatlerini sizlere aktararak daha çok beğeni ve daha fazla takipçi kazanmanızı sağlayacağız.  

 Sosyal medya platformları birbirimizle iletişime geçtiğimiz, paylaşım yaptığımız, kendimizi ve yaşam tarzımızı ifade ettiğimiz yerlerdir. Aynı bizler gibi sosyal medya platformlarının da bir ruh hali vardır. Bu ruh halinin paylaştığımız gönderilere göre şekil aldığını söyleyebiliriz. Sosyal medyaya girdiğimiz zamanlara göre değişen bu ruh hali sonucunda fenomen ağların karakterleri de ortaya çıkar. Yani ne zaman gönderi paylaşsak daha fazla beğeni ve takipçi öngörülmüş olur. Sosyal medyada paylaşım saatleri dijital dünya hakkında faydalı verilere ulaşmamızı sağlar.

 Yapılan araştırmalara göre yaklaşık olarak tüm sosyal medyalarda günün ilk saatlerinden sabah 8’e kadar yapılan paylaşımların fazla beğeni almadığı, 08.00 ile 12.00 arası sosyal medya paylaşımlarının öğleden sonraki saatler ile karşılaştırıldığında en düşük reaksiyon alınan zaman dilimi olduğu kanıtlanmıştır. Bu arada önemli gönderileri paylaşmak için mesai saatinin sonlarına doğru uygun olurken 19.00’dan sonraki sosyal medya gönderileri ise gün içinde en çok tıklananlar olarak tespit edilmiştir. Daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Aynı zamanda unutmayın ki gönderilerinize eklediğiniz doğru etiketler de daha fazla kişiye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

1. Sosyal Medya Uygulamalarında Paylaşım Yapmak İçin En İdeal Günler

Sosyal Medya’da Ne Zaman Gönderi Paylaşmalıyım - Sosyal Medya
Sosyal Medya’da Ne Zaman Gönderi Paylaşmalıyım?

 Instagram :  Instagram günümüzde en çok kullanılan sosyal medya hesaplarından biri olduğu ve sadece görsel paylaşımlara olanak tanıdığı için paylaşımlar her an yapılabilir. Ancak sosyal medya paylaşım açısından en çok beğeni alınan gün Pazartesi. Hafta sonu etkinliklerinden kalan fotoğrafların paylaşıldığı bu günde daha çok beğeni ve yorum alınıyor.

 Facebook :  Facebook için en iyi paylaşım günü ise çarşamba olarak belirlenmiş. Haftanın başlangıcında gelen pazartesi ve salı günü ise diğer günlere oranla daha az etkileşim sağlıyor. Cuma ve cumartesi, facebookta paylaşımlarınız için en kötü günleolabilir! Hafta sonunda gelen az beğeni sayısı da bugünlerde paylaşım yapmamanız için büyük bir tercih sebebi.

 Twitter:  Twitter’da paylaşım yapmak için en ideal günler Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleridir.Twitter’da paylaşım yapmak için en kötü günler ise Cuma ve Cumartesi günüdür. Yine aynı şekilde kullanıcıların çoğu hafta sonunda Twitter’ı daha az kullanıyorlar.

 LinkedIn:  Linkedin gibi iş dünyasına özel bir sosyal ağda paylaşım yapacağınız zaman Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerini tercih etmelisiniz.

 Pinterest:  Pinterest’te en ideal paylaşım günü diğer sosyal medya platformlarının aksine Cumartesi olarak dikkat çekiyor.

 Google+:  Google+’ta gönderi paylaşımı için en iyi günler hafta içi. 

2. Sosyal Medya Uygulamalarında Paylaşım Yapmak İçin En İdeal Saatler

 Instagram : İnstagram’ın paylaşım yapmak için en doğru saatini söylemek biraz zor çünkü günün her saati kullanıcı trafiği yoğun olarak bulunmakta. Sadece 07:00-09:00, 11:00-15:00, 16:00-18:00 arası, diğer saatlere göre katılım biraz daha yoğun olmaktadır. Bazı veriler kullanıcıların sabah uyandıklarında, öğle aralarında ve iş çıkış saatlerinde İnstagrama daha çok girdiğini göstermektedir. En yüksek etkileşim oranına Çarşamba saat 17:00’de ulaşabilirsiniz.

 Facebook :  En doğru paylaşım saatleri ise, 13:00 – 16:00 arasında kalan saatlerdir. Gönderiniz için muhtemelen en fazla paylaşımı13:00’te, en çok tıklamayı ise 15:00’te alacaksınız. Facebook’ta yapacağınız paylaşım için uygun olmayan vakitler, Çarşamba saat 08:00 öncesi ve 20:00 sonrasıdır.

 Twitter: Yapacağınız paylaşım için en doğru saat ise 12:00 ila saat 18:00 arasıdır. Tweet atmamanız gereken en yanlış zamanlar ise saat 20:00’den sonrası ve Cuma günleri 15:00’ten sonrasıdır. Twitter’da paylaşımlarınız Çarşamba günleri öğleden sonra ve özellikle 17:00 ila 18:00 arası en fazla kullanıcıya ulaşmaktadır.

 LinkedIn: Kullanıcıların paylaşımlara en çok reaksiyon gösterdiği zamanlar ise 07:00 – 09:00 ve 17:00 – 18:00 saat aralıkları.

 Pinterest: Paylaşım yapacaksanız 12:00 – 13:00, 14:00 – 16:00 ve 20:00 – 24:00 arasındaki zaman dilimlerini tercih edebilirsiniz.

 Google+: En iyi saatler 09:00 – 11:00 arası. En kötü sosyal medya paylaşım zamanları 24:00 – 08:00 ve 18:00 – 24:00 saatleri arasında.

3. Sosyal Medya Uygulamalarında Ne Kadar Paylaşım Yaparsanız Reaksiyon Alırsınız ?

 Instagram : Önemli olan hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek, etkileşim kurulmasını sağlayacak içerikler paylaşmanız.

 Facebook :  Günde en az 1 ya da 2 gönderi paylaşmanızda fayda var. Facebook’ta haftada 5-10 gönderiyi aşmamaya dikkat edin.

 Twitter: Günde minimum 5 Tweet, veya ortalama 14 Tweet atabilirsiniz. Yapılan araştırmalar aynı zamanda günde maksimum 30 Tweet paylaşabileceğinizi de söylüyor,  bu bilgilere göre et alacağınız reaksiyonda artacaktır. 

 LinkedIn: Linkedin’de gönderinizin daha fazla kişi ile etkileşim kurmasını istiyorsanız özellikle mesai saatleri başlarken, öğle aralarında ve mesai bitimine doğru paylaşım yapmanız gerekiyor. 

 Pinterest: Pinterest’te yoğun etkileşim alanı yaratmak istiyorsanız konunuzu sağlık, cilt bakımı, seyahat, moda, yemek, hediye gibi kategorilerden seçmelisiniz.

 Google+: Sosyal medya paylaşım saatleri açısından Google+, mesai saatlerinde ve hafta içi daha verimli kullanılabilir. Sosyal medyada paylaşım yapmak için Google+ paylaşım saatlerine dikkat etmekte yarar var.

Sonuç;

Metin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir